Potrzebne dokumenty do kredytu gotówkowego | Saverium

Jakie dokumenty są potrzebne do wnioskowania o kredyt gotówkowy?

Każdy kredytobiorca doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że wnioskowanie o kredyt gotówkowy nigdy nie było i prawdopodobnie nie będzie należało do najłatwiejszych zadań. Szczególnie odnosi się to do kredytobiorców, którzy ubiegają się o zobowiązanie na wysoką kwotę pieniężną. Choć formalności związane z zaciągnięciem kredytu i tak zostały ograniczone do niezbędnego minimum, to jednak dalej muszą one zostać dopełnione. W tym celu kredytobiorcy powinni przygotować sobie odpowiednie dokumenty, dzięki którym cały proces wnioskowania o kredyt gotówkowy na dowolny cel przebiegnie znacznie szybciej. Jakie dokumenty należy więc skompletować, by ubiegać się o kredyt gotówkowy?

Jakie dokumenty są potrzebne do wnioskowania o kredyt gotówkowy?

Jakie dokumenty trzeba przygotować, by wnioskować o kredyt gotówkowy?

Procedury wnioskowania o kredyt gotówkowy ratalny online w obecnych czasach i tak zostały mocno uproszczone. Niemniej jednak nie oznacza to, że kredytobiorcy powinni udać się do banku jedynie z wnioskiem. Jest to jeden z koniecznych dokumentów, jednocześnie powinien on zostać uzupełniony także:

  • dowodem osobistym - jest to dokument podstawowy przy zaciąganiu kredytu gotówkowego. Przedstawiciel bankowy spisze z naszego dowodu PESEL, numer i serię dokumentu, a także nasze imię i nazwisko.
  • wniosek o kredyt gotówkowy - mowa tu oczywiście o wniosku, który będzie poprawnie wypełniony. Wielu kredytobiorców bowiem stawia się w placówce bankowej z błędnie uzupełnionym wnioskiem, przez co cała procedura musi być rozpoczynana od nowa.
  • zaświadczenie o zatrudnieniu - jest to nic innego jak dokument potwierdzający nasz stosunek pracy, a także nasze dochody. Dla banku jest to swoista gwarancja tego, że posiadamy odpowiednie środki na spłatę zobowiązania, a co więcej, że będziemy w stanie wywiązać się z tego w terminie.

Warto jednak wspomnieć, że zaświadczenie o zatrudnieniu nie zawsze może być wymagane. Zwykle potrzebują go banki, które udzielają kredytów opiewających na znacznie większe kwoty. W przypadku pożyczek pozabankowych, najczęściej wystarczy jedynie dowód osobisty i wniosek, który z reguły wypełniany jest online.

Co jeszcze może być wymagane przez banki w momencie wnioskowania o kredyt gotówkowy?

Zdarza się, że w przypadku niektórych banków, powyższe dokumenty nie są wystarczające. Warto więc wiedzieć, że w przypadku wnioskowania o wysokie kwoty kredytu (np. kredyt 100 000 zł, kredyt 150 000 zł, kredyt 200 000 zł), bank będzie mógł wymagać od nas zaświadczenia odnośnie tego, że nie ciążą na nas żadne inne zobowiązania, a także zaświadczenia o wierzycielach. Są to osoby, które zdecydowały się na tzw. poręczenie kredytu i stanowią dla banku gwarancję tego, że jeśli my nie będziemy w stanie samodzielnie wywiązać się ze spłaty zadłużenia, to dług przejdzie na ręce wierzycieli.

Jakie warunki trzeba spełnić, by ubiegać się o kredyt gotówkowy?

Nie można zapomnieć także o tym, że by ubiegać się o kredyt gotówkowy na oświadczenie online, konieczne jest spełnienie także określonych kryteriów. Każdy bank, choć w dość indywidualny sposób ustala warunki przyznawania kredytów gotówkowych, to jednak w dużej mierze ich większość jest wspólna. Wobec tego, jakie warunki musi spełnić każdy kredytobiorca, by w ogóle zawnioskować o kredyt? Otóż:

  • konieczne jest posiadanie polskiego obywatelstwa- czyli ważnego dowodu osobistego, który jednocześnie będzie potwierdzeniem tożsamości;
  • konieczne jest ukończenie 18 roku życia;
  • konieczne jest posiadanie adresu zameldowania na terenie polski.

Oczywiście kluczowe jest tutaj również posiadanie stałego źródła dochodów oraz stosunku pracy. To właśnie na tej podstawie wyliczana jest zdolność kredytowa, a następnie oceniana jest sama wartość kredytobiorcy. Warto również pamiętać, że praktycznie każda instytucja bankowa sprawdza także wpisy w BIK i KRD. To, czy kredyt faktycznie zostanie udzielony, czy też nie, zależy w dużej mierze od przeszłości kredytowej wnioskodawcy. Każdy negatywny wpis, odnośnie zalegania ze spłatą zobowiązań czy nieterminowym uregulowaniem należności, są zwykle największą przeszkodą w staraniu się o kredyt gotówkowy.

Kredyt gotówkowy na dowód - co jest potrzebne?

Obecnie zobowiązania na niewielkie kwoty, udzielane są w postaci szybkich kredytów gotówkowych. W tym przypadku mówi się o kredycie gotówkowym na dowód, gdzie jak sama nazwa wskazuje, niezbędne jest jedynie okazanie dokumentu tożsamości. Z uwagi na to, że są to kredyty w większości udzielane przez Internet, cały proces wypełniania wniosku i formalności jest ograniczony jest do niezbędnego minimum. W niektórych przypadkach jednak może być wymagany kontakt z konsultantem, celem omówienia szczegółów i telefonicznej weryfikacji tożsamości.

Sprawdź inne nasze artykuły:

Powiązane artykuły