Kredyt gotówkowy na samochód używany

Kredyt gotówkowy na samochód używany

Kredyt na samochód to jeden z najpopularniejszych rodzajów kredytu gotówkowego. Za jego pomocą można sfinansować zakup zarówno nowego, jak i używanego pojazdu. Czy warto zaciągnąć kredyt na używany samochód? Na jakich warunkach przyznawane jest finansowanie?

Kredyt gotówkowy na samochód używany

Czym charakteryzuje się kredyt na samochód używany?

Zakup samochodu używanego związany jest z koniecznością poniesienia wysokich kosztów, zwłaszcza jeśli planujemy nabyć auto kilkuletnie. W przypadku braku oszczędności, można posiłkować się kredytem samochodowym, który ma charakter celowy. Mają go w swojej ofercie banki, które finansują zakup samochodów zarówno nowych, jak i używanych. Warto mieć świadomość, że dla banku samochód, który odkupiony zostanie od poprzedniego właściciela, zawsze będzie traktowany jako używany, nawet jeśli ten w rzeczywistości z niego nie korzystał. Banki, przed udzieleniem kredytu, sprawdzają konkretny model samochodu pod kątem jego wartości. Ocenia się przede wszystkim stan techniczny pojazdu, rocznik czy przebieg. Na tej podstawie bank dokonuje wyceny pojazdu, który stanowi zabezpieczenie spłaty kredytu. Jeśli cena transakcyjna, za którą nabywamy samochód, znacząco odbiega od rynkowej, bank może odmówić udzielenia kredytu. Co istotne, kredyt gotówkowy na samochód może być przyznany w różnej wysokości, w zależności od wartości samochodu. Można więc uzyskać kredyt 20 tys. lecz większość banków oferuje też kredyt 50 tys., a także na wyższe sumy. Obecnie rośnie wartość samochodów, nawet tych używanych, stąd kwoty kredytu mogą być naprawdę wysokie.

Kredyt na samochód używany - na jakich warunkach?

Klienci banków zwykle chcieliby wybrać najtańszy kredyt na samochód używany, jednak w rzeczywistości trzeba zwrócić uwagę także na inne aspekty, a nie tylko koszty związane z zaciągnięciem zobowiązania. Niektóre banki wymagają bowiem wkładu własnego, który określony jest procentowo w stosunku do wartości samochodu. Przykładowo, jeśli auto kosztuje 100 tysięcy, a bank wymaga wkładu własnego na poziomie 10%, z własnej kieszeni będziemy musieli wyłożyć 10 tysięcy złotych. Zwróćmy też uwagę na okres kredytowania, który zwykle wynosi od roku do 5 lat. Im szybciej spłacimy kredyt, tym niższe koszty ogólne poniesiemy, jednak wyższa będzie miesięczna rata. Kredyt konsumencki na samochód można też zaciągnąć w wariancie 50/50, co oznacza, że finansujemy z własnych środków połowę wartości pojazdu. Wnioskując o kredyt, należy wybrać konkretny model samochodu, bowiem bank udziela kredytu wyłącznie na taką kwotę, jakiej potrzebujemy do zakupu pojazdu (brakującą lub pełną, w zależności od konkretnej oferty). W oszacowaniu wysokości miesięcznej raty pomoże kalkulator kredytowy. Chcąc zaciągnąć kredyt na samochód używany, kalkulator obliczy także zdolność kredytową oraz całkowite koszty, na które składają się między innymi odsetki i prowizja bankowa.

Kto może uzyskać kredyt na samochód używany?

Zastanawiając się, jaki kredyt na samochód używany wybrać, warto także rozważyć, kto właściwie może o niego wnioskować? Bez względu na to, jaką dokładnie ofertę wybierzemy, bank zawsze będzie sprawdzał naszą zdolność kredytową. Im wyższa kwota kredytu, tym wyższa zdolność kredytowa jest wymagana przez banki. Do jej oceny bierze się pod uwagę:

  • źródło dochodu,
  • wysokość dochodu,
  • ilość osób, pozostających na utrzymaniu kredytobiorcy,
  • wiek kredytobiorcy,
  • średnie, miesięczne koszty utrzymania w danej miejscowości.

Banki wymagają przedstawienia stosownej dokumentacji, na bazie której mogą ocenić zdolność kredytową klienta. Kredyt na samochód używany bez zaświadczeń nie jest więc przyznawany przez banki. Konieczne jest bowiem doręczenie nie tylko dokumentacji dotyczącej zarobków czy źródła dochodu, ale również samego przedmiotu kredytowania, czyli samochodu.

Kredyt na samochód używany - czy jest opłacalny?

Czy warto wziąć kredyt na samochód używany? Tego typu pomoc finansowa sprawdza się głównie w przypadku, gdy nie jesteśmy w stanie pokryć kosztów związanych z zakupem pojazdu we własnym zakresie bądź chcielibyśmy zainwestować w auto nieco wyższej klasy. Wiele osób zastanawia się też, czy kredyt, czy leasing na samochód używany bardziej się opłaca? Otóż leasing dedykowany jest głównie przedsiębiorcom, choć oczywiście można też spotkać się z ofertami leasingu konsumenckiego. Ilość ofert jest jednak ograniczona, a ponadto zwykle proponowane są gorsze warunki finansowania, niż w przypadku kredytu.

Warto mieć na uwadze, że zwykle w przypadku leasingu konsumenckiego samochód nie staje się własnością leasingobiorcy po wygaśnięciu umowy. Leasing przypomina wtedy najem długoterminowy. Tymczasem kredyt gotówkowy pozwala sfinansować zakup pojazdu, który po okresie kredytowania przechodzi na własność kredytobiorcy. Oczywiście, do czasu spłaty kredytu pozostaje on własnością banku, stanowiąc tym samym zabezpieczenie. Wybierając kredyt samochodowy, warto rozważyć swoje potrzeby i możliwości finansowe. Jeśli możemy pozwolić sobie na to, aby w pewnej części sfinansować zakup samochodu z własnych środków, dobrze zdecydować się na taki krok. Wtedy też koszty związane z zaciągnięciem kredytu będą znacznie niższe.

Kredyt samochodowy, a pożyczka na samochód - różnice

Szukając, gdzie można dostać kredyt na samochód używany, często znajdujemy oferty firm pożyczkowych. Udzielają one nie kredytów, a pożyczek, w tym właśnie na samochód. Kredyt a pożyczka to instrumenty finansowe, pomiędzy którymi zachodzi wiele różnic. Warto mieć świadomość, że w przypadku pożyczki na dowód:

  • środki można przeznaczyć na dowolny cel - zaciągając kredyt na samochód i wydatkując pieniądze w inny sposób, bank może zażądać natychmiastowego zwrotu środków,
  • wniosek mogą złożyć nawet osoby nieposiadające zdolności kredytowej,
  • samochód nie przechodzi na własność pożyczkodawcy do czasu spłaty zobowiązania.

Choć pożyczka może wydawać się dobrą alternatywą dla kredytu samochodowego, należy pamiętać, że często udzielana jest ona na gorszych warunkach, co w praktyce oznacza, że pożyczkobiorca musi ponieść wyższe koszty związane ze spłatą zobowiązania.

Uzyskaj szybką pożyczkę online w łatwy sposób

100 zł200000 zł
61 dni120 miesięcy

Rata miesięczna *

227

Odsetki i prowizje *

438
Rzeczywista roczna stopa oprocetnowania zgodnie z ustawą o ochronie konsumentów wynosi 11,87% przy założeniu, że kwota pożyczki wynosi 10 000 zł z oprocentowaniem 9,5% a jej okres trwania 5 lat. Kwota do spłaty pożyczki wynosi wówczas w sumie 12 240 zł, co stanowi 204 zł miesięcznie. Do informacji na temat faktycznych końcowych odsetek w danym roku, czasu spłaty pożyczki i miesięcznej raty można mieć wgląd w umowie. Pożyczkodawcy przedstawiają spersonalizowaną umowę pożyczki każdemu klientowi. Rzeczywiste oprocentowanie w ciągu roku może wynosić od 11,87% do 1253,65%, a czas spłaty od 61 dni do 120 miesięcy. Kwota pożyczek może wynosić od 100 zł do 200 000 zł.

Powiązane artykuły