Kredyt gotówkowy mając kredyt hipoteczny | Saverium

Kredyt gotówkowy mając kredyt hipoteczny - jakie są warunki

Kredyt hipoteczny to wieloletnie zobowiązanie finansowe, które najczęściej służy do zakupu własnego mieszkania bądź domu. Kredytobiorcy często zainteresowani są dobraniem kredytu gotówkowego, który ma za zadanie pokryć na przykład koszty związane z remontem bądź innego typu wydatki. Czy mając kredyt hipoteczny można wziąć kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy mając kredyt hipoteczny - jakie są warunki

Dlaczego przy kredycie hipotecznym trudniej o gotówkowy?

Bank, udzielając finansowania, musi mieć pewność, że klient będzie w stanie terminowo spłacić swoje zobowiązanie wraz z należnymi odsetkami. W tym celu ocenia zdolność kredytową potencjalnego kredytobiorcy, biorąc pod uwagę między innymi pozostałe kredyty czy pożyczki, które ten musi spłacać. Posiadając kredyt hipoteczny, trudniej jest o gotówkowy, gdyż ten pierwszy znacznie zaniża zdolność kredytową. Klient będzie musiał spłacać dwa zobowiązania, które w sumie opiewają na wysoką kwotę, zamiast jednego. Dlatego też osoby, które ubiegają się o kredyt gotówkowy mając hipotekę, muszą wykazać się znacznie wyższą zdolnością kredytową, niż gdyby zobowiązania hipotecznego nie posiadały.

Jak ocenia się zdolność kredytową osób, posiadających hipotekę?

Procedura oceny zdolności kredytowej zasadniczo nie różni się w przypadku, gdy klient posiada kredyt hipoteczny i w sytuacji, gdy nie ma on żadnych innych zobowiązań finansowych. Bank zawsze bierze pod uwagę:

  • wysokość miesięcznych dochodów,
  • źródło dochodów,
  • ilość osób, będących na utrzymaniu kredytobiorcy,
  • średnie miesięczne wydatki gospodarstwa domowego.

Dla banku ważne są również pozostałe zobowiązania, jakie posiada kredytobiorca - w tym przypadku będzie to kredyt hipoteczny. Fakt, iż klient musi co miesiąc spłacać ratę kredytu, powoduje, że jego zdolność kredytowa ulega automatycznie obniżeniu. W rzeczywistości osoba, która chciałaby zaciągnąć kredyt gotówkowy do hipotecznego, musi wykazać stosunkowo wysokie miesięczne dochody.

Kredyt gotówkowy przy hipotece - na jaką kwotę?

Klienci najczęściej zadają sobie pytanie, czy można dostać kredyt gotówkowy, mając kredyt hipoteczny, jednak warto zwrócić uwagę przede wszystkim na możliwą do uzyskania kwotę kredytu. Obecnie kredyty gotówkowe udzielane są nawet na kilkaset tysięcy złotych, lecz zwykle taka oferta znajduje się poza zasięgiem kredytobiorcy. Bank, analizując sytuację finansową klienta, sprawdza, ile maksymalnie mogłaby wynosić miesięczna rata kredytu gotówkowego. Na tej podstawie szacuje maksymalną kwotę kredytu, jaką klient może uzyskać. Warto mieć na uwadze, że oferta każdego banku jest nieco inna, dlatego warto je między sobą porównać, zanim złożymy wniosek w konkretnym oddziale.

Kredyt hipoteczny i gotówkowy - jakie problemy mogą się pojawić?

Posiadanie dwóch kredytów jednocześnie stanowi spore wyzwanie logistyczne, bowiem każde zobowiązanie trzeba spłacać w terminie. Należy więc ustawić spłatę kredytu jako zlecenie stałe, tak aby nie zapomnieć o miesięcznej racie. Pamiętajmy, że ratę kredytu hipotecznego i gotówkowego spłacamy osobno - zobowiązań tych nie łączy się, nawet jeśli zostały one zaciągnięte w jednym banku. Kolejny problem ma charakter stricte finansowy, gdyż z biegiem lat mogą się pojawić problemy w spłacie kredytów, jeśli nasza sytuacja materialna ulegnie pogorszeniu. W takich przypadkach należy podjąć negocjacje z bankiem i postarać się na przykład o wakacje kredytowe.

Kto nie otrzyma kredytu gotówkowego, mając hipotekę?

Banki są w stanie przyznać dodatkowy kredyt ratalny, jeśli hipoteka jest jedynym zobowiązaniem, jakie w danym momencie posiada klient. W przypadku, gdy zaciągnął on już jeden kredyt gotówkowy na dowolny cel, szanse na pozyskanie kolejnego są bardzo niskie. Ponadto, o kredyt nie mogą ubiegać się osoby, które nie spłacają sumiennie zobowiązania hipotecznego. Nie jest on dostępny dla kredytobiorców, którzy mają zbyt niską zdolność kredytową, aby jednocześnie spłacać dwa zobowiązania w tym samym czasie. Pamiętajmy, że bank każdego klienta ocenia indywidualnie, zatem chcąc uzyskać kredyt gotówkowy, należy złożyć wniosek w wybranym banku i oczekiwać na odpowiedź.

Możesz także wypełnić jeden prosty wniosek za pośrednictwem Saverium, aby ubiegać się o pożyczkę online lub kredyt gotówkowy w wysokości do 200 000 zł, maksymalnie na 120 miesięcy.

Sprawdź, kto może otrzymać kredyt i jakie są warunki uzyskania kredytu i wypełnij wniosek online!

Uzyskaj szybką pożyczkę online w łatwy sposób

100 zł200000 zł
61 dni120 miesięcy

Rata miesięczna *

227

Odsetki i prowizje *

438
Rzeczywista roczna stopa oprocetnowania zgodnie z ustawą o ochronie konsumentów wynosi 11,87% przy założeniu, że kwota pożyczki wynosi 10 000 zł z oprocentowaniem 9,5% a jej okres trwania 5 lat. Kwota do spłaty pożyczki wynosi wówczas w sumie 12 240 zł, co stanowi 204 zł miesięcznie. Do informacji na temat faktycznych końcowych odsetek w danym roku, czasu spłaty pożyczki i miesięcznej raty można mieć wgląd w umowie. Pożyczkodawcy przedstawiają spersonalizowaną umowę pożyczki każdemu klientowi. Rzeczywiste oprocentowanie w ciągu roku może wynosić od 11,87% do 1253,65%, a czas spłaty od 61 dni do 120 miesięcy. Kwota pożyczek może wynosić od 100 zł do 200 000 zł.

Powiązane artykuły