Kredyt na umowę zlecenie | Saverium

Kredyt na umowę zlecenie - kiedy jest możliwe uzyskanie?

Przyjęło się, że o kredyt mogą starać się wyłącznie osoby zatrudnione w ramach umowy o pracę. Dla banku tego rodzaju kontrakt stanowi najlepsze zabezpieczenie kredytu, lecz nie oznacza to, że osoby zatrudnione w ramach umowy zlecenie nie mogą pozyskać finansowania. Na jakich warunkach przyznawany jest kredyt i kiedy można go otrzymać, jeśli klient posiada umowę cywilnoprawną, a nie umowę o pracę?

Kredyt na umowę zlecenie - kiedy jest możliwe uzyskanie?

Kredyt, a umowa zlecenie - podstawowe warunki

Większość klientów, która zainteresowana jest kredytem, zadaje sobie pytanie, po jakim czasie dostanę kredyt na umowę zlecenie? Banki wymagają, aby okres zatrudnienia wynosił co najmniej 3 miesiące, przy czym niektóre instytucje nieco bardziej rygorystycznie podchodzą do klientów, wymagając minimum półrocznego zatrudnienia. Ponadto, umowa zlecenie powinna być zawarta na czas nieokreślony - w praktyce oznacza to, że w kontrakcie nie został jasno sprecyzowany czas jego obowiązywania.

Bank jest wtedy gotowy przyznać kredyt przy stałych dochodach na umowie zlecenie. Ważne, aby klient przedstawił jedną umowę, która zawarta jest z tym samym pracodawcą. Zawieranie co pewien czas nowych umów, w dodatku z innymi podmiotami (co często ma miejsce w przypadku tak zwanych spółek powiązanych), redukuje szansę na pozyskanie finansowania.

Jak przebiega ocena zdolności kredytowej przy umowie zlecenie?

Starając się o kredyt ratalny, nie należy skupiać się wyłącznie na źródle dochodów - choć jest ono istotnym czynnikiem, to z całą pewnością niejedynym. Bardzo często pada pytanie, jaki bank udziela kredytu na umowę zlecenie, jednak odpowiedź na to pytanie jest prosta - obecnie niemal każda instytucja posiada taką ofertę. Różnicuje je przede wszystkim sposób oceny zdolności kredytowej klienta. Każdy bank bierze pod uwagę:

  • źródło dochodów - w tym przypadku będzie to umowa zlecenie, jednak niektóre banki wymagają, aby trwała ona minimum 3 miesiące, inne - przynajmniej pół roku,
  • wysokość dochodów - większość banków określa minimalne dochody miesięczne, jakie klient musi uzyskiwać,
  • średnie, miesięczne wydatki gospodarstwa domowego - określone są z góry, klient nie musi ich dokumentować,
  • pozostałe zobowiązania finansowe - jeśli klient spłaca pożyczkę lub kredyt, istnieje ryzyko odmowy udzielenia kolejnego.

Dla banków bardzo istotna jest także historia kredytowa klienta. Musi on sumiennie spłacać zobowiązania, bowiem kredyt gotówkowy z wpisami w bazach nie jest produktem, który oferują banki. Klient może złożyć wniosek o kredyt przez internet, na przykład za pośrednictwem dedykowanych serwisów.

Jaką kwotę kredytu można otrzymać przy umowie zlecenie?

Dla potencjalnego klienta ważna jest przede wszystkim kwota kredytu, jaką może on otrzymać. Nie sposób jednoznacznie ocenić, czy w danym przypadku bank udzieli finansowania na kilka, czy też kilkadziesiąt tysięcy. Warto jednak mieć świadomość, że na wysokość kredytu wpływ ma przede wszystkim wartość miesięcznych dochodów oraz czas trwania umowy.

Jeśli jesteśmy zatrudnieni od co najmniej kilku miesięcy, a dodatkowo uzyskujemy wysokie, stabilne dochody, to z pewnością możemy liczyć na wyższe sumy, niż przy kredycie na umowę zlecenie 3-miesięczną. Warto wziąć pod uwagę, że jeżeli kontrakt został zawarty na czas określony, to bank udzieli kredytu, który będzie musiał być spłacony przed końcem obowiązywania umowy. Podobnie jest w przypadku umowy o pracę na czas określony.

Umowa zlecenie - szansa czy ryzyko?

Obecnie istnieje możliwość otrzymania kredytu gotówkowego przy zatrudnieniu w ramach umowy zlecenie, jednak duże znaczenie ma tutaj przede wszystkim charakter kontraktu oraz wysokość uzyskiwanych dochodów. Sama nazwa umowy ani nie daje większych szans na kredyt, ani też całkowicie ich nie przekreśla. Warto mieć świadomość, że wiele umów zlecenie ma charakter umowy o pracę, z czego banki doskonale zdają sobie sprawę.

Dlatego też coraz częściej można uzyskać kredyt gotówkowy na dowód bez umowy o pracę, choć oczywiście trzeba też spełnić pozostałe wymagania, stawiane przez banki. Alternatywnym rozwiązaniem dla klientów może być pożyczka bez zaświadczeń online, jednak ta zwykle udzielana jest przez instytucje pozabankowe - banki zawsze, w mniejszym lub większym zakresie, sprawdzają zdolność kredytową potencjalnych klientów.

Uzyskaj szybką pożyczkę online w łatwy sposób

100 zł200000 zł
61 dni120 miesięcy

Rata miesięczna *

227

Odsetki i prowizje *

438
Rzeczywista roczna stopa oprocetnowania zgodnie z ustawą o ochronie konsumentów wynosi 11,87% przy założeniu, że kwota pożyczki wynosi 10 000 zł z oprocentowaniem 9,5% a jej okres trwania 5 lat. Kwota do spłaty pożyczki wynosi wówczas w sumie 12 240 zł, co stanowi 204 zł miesięcznie. Do informacji na temat faktycznych końcowych odsetek w danym roku, czasu spłaty pożyczki i miesięcznej raty można mieć wgląd w umowie. Pożyczkodawcy przedstawiają spersonalizowaną umowę pożyczki każdemu klientowi. Rzeczywiste oprocentowanie w ciągu roku może wynosić od 11,87% do 1253,65%, a czas spłaty od 61 dni do 120 miesięcy. Kwota pożyczek może wynosić od 100 zł do 200 000 zł.

Powiązane artykuły