Jak wziąć kredyt gotówkowy krok po kroku? | Saverium

Jak wziąć kredyt gotówkowy krok po kroku?

Kredyt gotówkowy może posłużyć na zakup dowolnych towarów lub usług. Znacznie łatwiej jest go otrzymać, niż na przykład kredyt hipoteczny czy kredyt samochodowy, lecz jednocześnie potencjalny kredytobiorca musi dopełnić szereg formalności. Kredyt gotówkowy krok po kroku - jak zaciągnąć?

Jak wziąć kredyt gotówkowy krok po kroku?

Wybór odpowiedniej oferty kredytu gotówkowego

Pierwszym, podstawowym krokiem, jest wybór odpowiedniej oferty kredytu gotówkowego. Obecnie ma go w swojej ofercie niemal każdy bank, jednak finansowanie przyznawane jest na różnych warunkach i na inne kwoty. Największy kredyt gotówkowy, jaki można wziąć, wynosi obecnie około 200 000 zł, lecz jest on przyznawany wyłącznie osobom o dużej zdolności kredytowej. Natomiast to, ile mogą dostać kredytu gotówkowego, zależeć będzie między innymi od wysokości miesięcznych zarobków oraz źródła dochodu. Wybierając odpowiednią ofertę kredytową, należy zwrócić uwagę na:

  • kwotę kredytu,
  • maksymalny okres kredytowania,
  • wysokość oprocentowania,
  • dodatkowe wymagania, jakie banki stawiają kredytobiorcom (przykładowo, nie wszystkie instytucje udzielają kredytu osobom zatrudnionym na podstawie umowy zlecenie).

Kredyt gotówkowy - formalności

Formalności przy kredycie gotówkowym nie są tak rozbudowane, jak na przykład przy kredycie hipotecznym, jednak nie sposób ich ominąć. Potencjalny kredytobiorca musi przede wszystkim złożyć wniosek o kredyt - obecnie można to zrobić zarówno w oddziale banku, jak i przez internet, korzystając na przykład z usług serwisów pośredniczących. Banki precyzują, kto może otrzymać kredyt gotówkowy, a więc jakie wymagania należy spełnić, aby finansowanie zostało udzielone. W praktyce najczęściej wymaga się, aby kredytobiorca dostarczył następujące dokumenty do kredytu gotówkowego:

  • zaświadczenie o zarobkach,
  • umowę o pracę bądź zlecenie,
  • wyciąg z konta, potwierdzający miesięczne wpływy.

Czasami procedura oceny zdolności kredytowej zostaje uproszczona do minimum, jednak dotyczy to wyłącznie stałych klientów banków, do których kont instytucje te mają wgląd. Oceniają na tej postawie wysokość dochodów, zatem kredytobiorca musi jedynie poświadczyć o ich źródle. Kredyt gotówkowy na dowolny cel może być przyznany jedynie osobie, która posiada dobrą historię kredytową. Banki sprawdzają, czy nazwisko klienta nie figuruje w bazach dłużników, na przykład w BIK. Warto więc jeszcze przed złożeniem wniosku kredytowego, upewnić się, czy spłaciliśmy wszystkie dotychczasowe zobowiązania.

Jak długo czeka się na decyzję?

Kredyt gotówkowy przyznany zostanie osobie, która posiada zdolność kredytową. Sama procedura oceny zdolności kredytowej trwa zwykle od kilku do kilkunastu dni - wiele zależy od momentu, w którym złożymy wniosek. Przy większej ich ilości należy dać bankowi nieco więcej czasu na procedowanie naszego wniosku, lecz w niektórych przypadkach odpowiedź można otrzymać nawet w kilka godzin. Dotyczy to głównie uproszczonej procedury oceny zdolności kredytowej, w której bank jedynie potwierdza źródło dochodów oraz sprawdza historię kredytową klienta. Całą procedurę można nieco przyspieszyć, jeśli wnioskujemy o kredyt przez internet. Pieniądze przekazywane są konto niemal od razu po sfinalizowaniu kontraktu. Klient może natomiast dysponować nimi w dowolny sposób. Spłata kredytu odbywa się na warunkach określonych w umowie, najczęściej poprzez przekazywanie na rzecz banku płatności w postaci miesięcznych rat, dlatego często o kredycie gotówkowym mówimy jako kredycie ratalnym.

Co zrobić, gdy bank odmówi udzielenia kredytu?

Banki nie zawsze akceptują wniosek o kredyt - w przypadku niskich dochodów czy niepewnego źródła ich pochodzenia klient może spotkać się z odmową udzielenia finansowania. W takim przypadku dobrze jest zastanowić się, czy opłaca się brać kredyt gotówkowy, czy może lepiej skorzystać z oferty firmy pożyczkowej i zdecydować się na pożyczkę na raty online. Jeśli zależy nam na kredycie bankowym, to w głównej mierze musimy skupić się na poprawie swojej zdolności kredytowej. Umowa o pracę na czas nieokreślony, spłata zaległych zobowiązań czy zwiększenie miesięcznych dochodów znacznie podnoszą szansę na kredyt gotówkowy.

Uzyskaj szybką pożyczkę online w łatwy sposób

100 zł200000 zł
61 dni120 miesięcy

Rata miesięczna *

227

Odsetki i prowizje *

438
Rzeczywista roczna stopa oprocetnowania zgodnie z ustawą o ochronie konsumentów wynosi 11,87% przy założeniu, że kwota pożyczki wynosi 10 000 zł z oprocentowaniem 9,5% a jej okres trwania 5 lat. Kwota do spłaty pożyczki wynosi wówczas w sumie 12 240 zł, co stanowi 204 zł miesięcznie. Do informacji na temat faktycznych końcowych odsetek w danym roku, czasu spłaty pożyczki i miesięcznej raty można mieć wgląd w umowie. Pożyczkodawcy przedstawiają spersonalizowaną umowę pożyczki każdemu klientowi. Rzeczywiste oprocentowanie w ciągu roku może wynosić od 11,87% do 1253,65%, a czas spłaty od 61 dni do 120 miesięcy. Kwota pożyczek może wynosić od 100 zł do 200 000 zł.

Powiązane artykuły