Czy warto brać kredyt gotówkowy 2022? | Saverium

Czy warto teraz brać kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy dla większości z nas był rozwiązaniem dość standardowym. Dzięki dodatkowej gotówce, mogliśmy szybko sfinansować większe inwestycje, a także uzupełnić ewentualną dziurę w budżecie domowym. Niemniej jednak w dobie kiedy stopy procentowe są stale podnoszone, kredytobiorcy borykają się z wieloma problemami. Teoretycznie kredyt miał poprawić naszą sytuację ekonomiczną, a nie doprowadzić do jej pogorszenia. Wobec tego, czy w 2022 roku warto brać kredyt gotówkowy?

Czy warto teraz brać kredyt gotówkowy?

Czy oprocentowanie kredytów gotówkowych wzrośnie?

Kredyt gotówkowy to z pewnością łatwy i szybki sposób na to, by pozyskać dodatkowe środki na dowolny cel. Jednakże Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny nie kryje faktu, że zamierza podnosić stopy procentowe w związku ze stale zwiększającą się inflacją. Wizja rosnących rat z kolei nie napawa optymizmem z pewnością żadnego z kredytobiorców. Wobec tego, wielu przyszłych pożyczkobiorców zastanawia się, czy w obecnej sytuacji, można spodziewać się dodatkowego wzrostu oprocentowania kredytów gotówkowych? Tak naprawdę na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, gdyż wiele zależy od inflacji i szeregu innych czynników. Zgodnie z założeniami większości ekspertów rynku finansowego, w najbliższym czasie nie mamy co liczyć na to, że oprocentowanie kredytów gotówkowych spadnie. Wręcz przeciwnie, warto się przygotować w najbliższym czasie na możliwość wzrostu rat kredytów, chyba, że wybierzemy kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem.

Czy opłaca się brać kredyt 2022?

Zaciągnięcie kredytu niesie za sobą tak naprawdę wiele zalet. Do najważniejszych z nich możemy zaliczyć:

  • możliwość szybkiej poprawy sytuacji ekonomicznej;
  • możliwość szybkiego sfinansowania większej inwestycji;
  • szybka poprawa płynności finansowej.

Jednocześnie zaciągając zobowiązanie, musimy liczyć się z tym, że oddamy do banku więcej, niż pożyczyliśmy. Wszystko wówczas zależy od wspomnianego już oprocentowania. Czy więc opłaca się brać kredyt w 2022? Jeśli nie jesteśmy w stanie znaleźć innej alternatywy, to tak naprawdę nie mamy większego wyboru. Co więcej, lepiej zaciągnąć zobowiązanie teraz, gdyż w niedalekiej przyszłości stopy procentowe mogą dodatkowo wzrosnąć. Rozwiązaniem również może być kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem.

Czy rok 2022 to dobry moment na zaciągnięcie kredytu?

Nie da się ukryć, że jeszcze kilka lat temu panował prawdziwy "boom" na kredyty gotówkowe na dowolny cel, co wynikało z dość mocnego obniżenia stóp procentowych przez RPP. Obecnie jednak stale mamy do czynienia z ich dynamicznym wzrostem. Wobec tego czy w 2022 roku opłaca się nam brać kredyt gotówkowy ratalny? Zgodnie z analizami, co najmniej do drugiej połowy roku 2023, stopy procentowe będą utrzymywać się na tendencji rosnącej. W praktyce więc oznacza to, że jeśli kredyt jest nam potrzebny "na już" to nie warto zwlekać z zaciągnięciem. Jeśli jednak rozważamy takie rozwiązania w przyszłości, to lepiej będzie cierpliwie poczekać. Sprawdź również, jak krok po kroku wziąć kredyt gotówkowy, jeżeli jesteś zainteresowany jego zaciągnięciem.

Czy kredyt gotówkowy ma WIBOR?

Wskaźnik WIBOR ma tak naprawdę niebagatelne znaczenie w przypadku zaciągania kredytów gotówkowych ze zmiennym oprocentowaniem. Jest to nic innego jak określenie stopy procentowej, która obowiązuje przy udzielaniu pożyczek między bankami. WIBOR ustalany jest przez największe, krajowe banki i może zmieniać się codziennie, co miesiąc lub co trzy miesiące. To właśnie WIBOR 3M jest najczęściej stosowany w przypadku kredytów gotówkowych ze zmiennym oprocentowaniem.

Ile zdrożeją kredyty gotówkowe?

Wraz ze wzrostem stóp procentowych, naturalnie drożeją również kredyty gotówkowe. O ile więcej będą musieli spłacić kredytobiorcy? Otóż wszystko zależy od początkowej kwoty zobowiązania. Poniższa symulacja, pomoże jednak lepiej zobrazować fakt, w jaki sposób podwyżki stóp procentowych wpływały na raty kredytów gotówkowych.

  • Wysokość kredytu gotówkowego: 100,000 PLN
  • Rata kredytu przed podwyżką stóp procentowych: 398 PLN
  • Rata kredytu gotówkowego w marcu 2022: 613 PLN
  • Rata kredytu gotówkowego w lipcu 2022: 826 PLN

Czy warto brać kredyt ze stałym oprocentowaniem w 2022 roku?

Kredyty gotówkowe oferują nam zarówno stałe oprocentowanie, które nie zmienia się podczas trwania zobowiązania, ale także z oprocentowaniem zmiennym, które zmienia się co określoną ilość czasu. Wspomniane zostało, że analitycy finansowi spekulują kolejne wzrosty stóp procentowych, które analogicznie prowadzą również do wzrostu oprocentowania kredytu. Wobec tego śmiało można powiedzieć, że kredyt ze stałym oprocentowaniem, wydaje się być o wiele lepszym rozwiązaniem. Uchroni on kredytobiorców, przed ewentualnymi, kolejnymi podwyżkami stóp procentowych i rosnącą ratą kredytu gotówkowego.

Sprawdź również inne nasze artykuły:

Powiązane artykuły