Kredyt samochodowy czy gotówkowy - jaki wybrać? | Saverium

Kredyt samochodowy czy gotówkowy - jaki wybrać?

Samochody zarówno nowe, jak i używany kosztują całkiem sporo, zatem nie każdy jest w stanie sfinansować ich zakup z własnych oszczędności. W takich przypadkach najczęściej sięgamy po kredyt samochodowy bądź gotówkowy. Który z nich jest bardziej opłacalny pod kątem finansowym?

Kredyt samochodowy czy gotówkowy - jaki wybrać?

Kredyt gotówkowy, a kredyt na samochód

Pomiędzy kredytem gotówkowym a samochodowym występują zasadnicze różnice. Kredyt samochodowy ma charakter celowy, zatem kredytobiorca, z przyznanych środków, może zakupić wyłącznie konkretny pojazd. Tymczasem kredyt gotówkowy przyznawany jest na dowolny cel. W przypadku kredytu samochodowego mamy do czynienia z różnego rodzaju zabezpieczeniami, wśród których najczęściej wymienia się:

  • zastaw rejestrowy,
  • przywłaszczenie na zabezpieczenie,
  • cesja z polisy AC.

Pojazd, do czasu spłaty kredytu, jest tak naprawdę własnością banku. Kredyt samochodowy, dzięki różnego rodzaju zabezpieczeniom, jest tańszy od kredytu gotówkowego. Ten bowiem nie wymaga ustalania żadnych zabezpieczeń, co wiąże się z ponoszeniem przez bank wyższego ryzyka kredytowania. Im wyższe ryzyko, tym wyższe koszty będzie musiał ponieść klient.

Jak wygląda kredyt na samochód?

To, jak wygląda kredyt na samochód, zależy w dużej mierze od konkretnej oferty. Najczęściej kredyty te dzieli się na:

  • standardowe - kapitał raz z odsetkami spłacany jest w miesięcznych ratach,
  • jednoratalne - wymagają wniesienia wkładu własnego, natomiast pozostała część kredytowana jest przez bank. Następnie klient spłaca ją w formie jednorazowej raty,
  • balonowe - klient spłaca niskie raty w częstotliwości miesięcznej, do około 80% wartości pojazdu, natomiast reszta spłacana jest jednorazowo.

Aby uzyskać kredyt na samochód, bank musi dokonać oceny zdolności kredytowej klienta - tak samo, jak w przypadku kredytu gotówkowego. Ponadto, klient musi dostarczyć informacje na temat samego przedmiotu kredytowania, czyli samochodu. Banki najchętniej finansują zakup nowych, ewentualnie kilkuletnich pojazdów. Jeśli chcemy pozyskać kredyt na samochód kilkunastoletni, bank może odmówić finansowania.

W takim przypadku nie pozostaje nic innego, jak kredyt gotówkowy na samochód używany. Warto mieć na uwadze, że kredyt na zakup używanego samochodu może być wyżej oprocentowany, niż kredyt na zakup samochodu nowego. Wtedy też opłacalny staje się kredyt gotówkowy na dowolny cel, którego koszty będą podobne, natomiast klient, wnioskując o niego, nie musi dopełniać tak wielu formalności.

Czym charakteryzuje się kredyt gotówkowy na samochód?

Kredyt gotówkowy na zakup samochodu to tak naprawdę nazwa potoczna, bowiem w rzeczywistości środki można przeznaczyć na dowolny cel. Największy kredyt gotówkowy wynosi obecnie około 200 000 zł, więc pozwoli nam sfinansować zakup nowego samochodu, prosto z salonu. Z drugiej strony, przydatny jest również kredyt 50 tys., za pomocą którego bez problemu kupimy mniejsze, używane auto. Kredyt gotówkowy to zdecydowanie mniej formalności, nie wiąże się też z koniecznością dokonywania zastawu. Niemniej jednak warto pamiętać, że może okazać się bardziej kosztowny, dlatego warto porównać oferty banków, zanim zdecydujemy się złożyć wniosek w wybranej instytucji.

Kredyt gotówkowy czy samochodowy?

Wielu konsumentów zadaje sobie pytanie, czy opłaca się brać kredyt na samochód? Jeśli chcemy pozwolić sobie na zakup lepszego modelu bądź w ogóle nie posiadamy wolnych środków pieniężnych, kredyt wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Kredyt gotówkowy na oświadczenie online można pozyskać szybko, jednak koszty z nim związane są wysokie. Tymczasem kredyt samochodowy wymaga dopełnienia większej liczby formalności, lecz na ogół jest tańszy.

W niektórych przypadkach nie występuje dylemat dotyczący tego, który kredyt wybrać, bowiem bank może odmówić udzielenia kredytu samochodowego, głównie ze względu na wiek pojazdu, jaki chcemy kupić. Zanim zdecydujemy się na konkretną ofertę, dobrze jest je między sobą porównać, chociażby pod kątem kosztów, jakie finalnie będzie trzeba ponieść, zaciągając kredyt.

Uzyskaj szybką pożyczkę online w łatwy sposób

100 zł200000 zł
61 dni120 miesięcy

Rata miesięczna *

227

Odsetki i prowizje *

438
Rzeczywista roczna stopa oprocetnowania zgodnie z ustawą o ochronie konsumentów wynosi 11,87% przy założeniu, że kwota pożyczki wynosi 10 000 zł z oprocentowaniem 9,5% a jej okres trwania 5 lat. Kwota do spłaty pożyczki wynosi wówczas w sumie 12 240 zł, co stanowi 204 zł miesięcznie. Do informacji na temat faktycznych końcowych odsetek w danym roku, czasu spłaty pożyczki i miesięcznej raty można mieć wgląd w umowie. Pożyczkodawcy przedstawiają spersonalizowaną umowę pożyczki każdemu klientowi. Rzeczywiste oprocentowanie w ciągu roku może wynosić od 11,87% do 1253,65%, a czas spłaty od 61 dni do 120 miesięcy. Kwota pożyczek może wynosić od 100 zł do 200 000 zł.

Powiązane artykuły