Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem | Saverium

Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem

Przy niepewnej sytuacji na rynkach finansowych oraz podwyżkach stóp procentowych, kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem staje się bardzo pożądanym produktem. Z czym dokładnie wiąże się stałe oprocentowanie kredytu i czy rzeczywiście warto z niego korzystać?

Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem

Oprocentowanie stałe, a zmienne

Klienci banków mogą zdecydować się na jeden z dwóch rodzajów oprocentowania - stały bądź zmienny. Różnią się one sposobem naliczania odsetek. Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowanie charakteryzuje się tym, że odsetki liczone są według stałej, przyjętej w umowie stopy procentowej. Tymczasem rata przy oprocentowaniu zmiennym zależna jest od wysokości bazowych stóp procentowych.

Te ulegają zmianie zgodnie z decyzją, jaką podejmuje Rada Polityki Pieniężnej, działająca przy Narodowym Banku Polskim. Przy podwyżkach stóp procentowych, raty kredytu rosną, natomiast przy obniżkach - maleją. Kredyt gotówkowy na dowolny cel ze stałym oprocentowaniem charakteryzuje się natomiast swego rodzaju stabilnością, bowiem z góry wiadomo, ile będą wynosiły odsetki. Warto jednak mieć świadomość, że najczęściej stałe oprocentowanie przyznawane jest wyłącznie na pewien czas, zwłaszcza w przypadku kredytów, które spłaca się dłużej, niż 5 lat.

Kiedy stałe oprocentowanie jest korzystne?

Rata kredytu gotówkowego ze stałym oprocentowaniem będzie niższa, niż przy oprocentowaniu zmiennym, gdy bazowe stopy procentowe idą w górę. Zazwyczaj ma to miejsce w czasie inflacji, aby "zabrać" pieniądze z rynku, co ma doprowadzić do spadku cen. Wiele zależy tutaj od prowadzonej przez NBP polityki pieniężnej i inflacyjnej, niemniej jednak stałe oprocentowanie zawsze jest korzystne przy niepewnej sytuacji co do bazowych stóp procentowych. Nie sposób odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem, bowiem wszystko zależy od wysokości stopy procentowej, jaka zostanie ustalona pomiędzy stronami. Z drugiej strony, przy wysokich stopach bazowych koszty będą niższe, niż w przypadku oprocentowania zmiennego.

Jak otrzymać kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem?

Zastanawiając się, kto może otrzymać kredyt, nie sposób ominąć procedury związanej z oceną zdolności kredytowej. Banki każdorazowo sprawdzają, czy klient będzie w stanie spłacić swoje zobowiązanie, bez względu na to, czy ubiega się on o kredyt z oprocentowaniem stałym, czy też zmiennym. W ocenie zdolności kredytowej bierze się pod uwagę:

  • źródło dochodów,
  • wysokość dochodów,
  • średnie, miesięczne koszty utrzymania,
  • ilość osób, pozostających na utrzymaniu kredytobiorcy,
  • pozostałe zobowiązania, jakie posiada kredytobiorca.

Warto mieć świadomość, że choć kredyt a umowa na czas określony bądź umowa zlecenie zwykle stanowi temat do dyskusji, banki nie odmawiają finansowania pracownikom zatrudnionym na podstawie wymienionych kontraktów, o ile ci spełniają pozostałe wymagania. Zdolność kredytowa oceniana jest w każdym przypadku, choć czasami procedura może być nieco uproszczona, niemniej jednak kredyt gotówkowy na oświadczenie online, bez baz czy zaświadczeń to oferty firm pożyczkowych, a nie banków.

Gdzie można otrzymać kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem?

Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem 2022 to bardzo pożądany produkt finansowy, jednak pozostaje pytanie, czy w każdym banku można go otrzymać? Niestety, o ile banki oferują kredyty hipoteczne z oprocentowaniem stałym, o tyle o kredyt gotówkowy jest już nieco trudniej. Nie oznacza to jednak, że zaciągając tego typu zobowiązanie, musimy decydować się wyłącznie na oprocentowanie zmienne. Niektóre banki mają w swojej ofercie kredyty gotówkowe z oprocentowaniem stałym, dlatego też warto porównać między sobą konkretne propozycje.

Pamiętajmy, że obecnie rynek kredytowy zmienia się w bardzo szybkim tempie, dlatego też oferty poszczególnych banków mogą być zmienne w czasie. Dobrze więc korzystać z porównywarek, za pomocą których można od razu złożyć wniosek o kredyt gotówkowy. Pozwoli to zaoszczędzić sporo czasu i zawsze być na bieżąco z konkretnymi ofertami.

Przeczytaj również inne nasze artykuły dotyczące kredytów gotówkowych:

Uzyskaj szybką pożyczkę online w łatwy sposób

100 zł200000 zł
61 dni120 miesięcy

Rata miesięczna *

227

Odsetki i prowizje *

438
Rzeczywista roczna stopa oprocetnowania zgodnie z ustawą o ochronie konsumentów wynosi 11,87% przy założeniu, że kwota pożyczki wynosi 10 000 zł z oprocentowaniem 9,5% a jej okres trwania 5 lat. Kwota do spłaty pożyczki wynosi wówczas w sumie 12 240 zł, co stanowi 204 zł miesięcznie. Do informacji na temat faktycznych końcowych odsetek w danym roku, czasu spłaty pożyczki i miesięcznej raty można mieć wgląd w umowie. Pożyczkodawcy przedstawiają spersonalizowaną umowę pożyczki każdemu klientowi. Rzeczywiste oprocentowanie w ciągu roku może wynosić od 11,87% do 1253,65%, a czas spłaty od 61 dni do 120 miesięcy. Kwota pożyczek może wynosić od 100 zł do 200 000 zł.

Powiązane artykuły