Czy można dostać kredyt mając kredyt hipoteczny? | Saverium

Czy można dostać kredyt mając kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny często stanowi jedyny sposób na sfinansowanie zakupu mieszkania czy domu. Spłaca się go przez wiele lat, lecz w międzyczasie może pojawić się potrzeba zaciągnięcia kolejnego zobowiązania, z którego środki pieniężne przeznaczymy na dowolny cel. Czy można dostać kredyt gotówkowy, spłacając kredyt hipoteczny?

Kredyt gotówkowy mając kredyt hipoteczny - jakie są warunki

Kredyt gotówkowy przy kredycie hipotecznym - czy w ogóle jest możliwy?

Kredyt gotówkowy, w przeciwieństwie do kredytu hipotecznego, spłacony zostaje w krótszym okresie czasu, a pieniądze z niego pochodzące można przeznaczyć na dowolny cel. Zwykle osoby, które posiadają stosunkowo wysokie dochody, nie mają problemu z uzyskaniem kredytu gotówkowego na dowolny cel, jednak problem może pojawić się, jeśli wcześniej zaciągnęły już kredyt hipoteczny. Posiadanie jednego zobowiązania obniża zdolność kredytową, przez co uzyskanie kolejnego kredytu może być o wiele trudniejsze. Nie oznacza to jednak, że obecni kredytobiorcy w ogóle nie mają szans na kolejny kredyt. Wręcz przeciwnie - banki zachęcają ich do zaciągania kolejnych zobowiązań, często przygotowują odpowiednie oferty. Niemniej jednak należy we własnym zakresie zastanowić się, czy będziemy w stanie spłacić następne zobowiązanie, jednocześnie uszczuplając swój domowy budżet.

Jak otrzymać kredyt gotówkowy przy kredycie hipotecznym?

Procedura kredytowania przy kredycie hipotecznym jest podobna jak w przypadku osób, które nie posiadają wobec banku żadnych zobowiązań. Należy bowiem wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową, przy której ocenie bank bierze pod uwagę:

  • wysokość dochodów,
  • źródło dochodów,
  • ilość osób pozostających na utrzymaniu kredytobiorcy,
  • średnie, miesięczne wydatki gospodarstwa domowego.

Bank koryguje ogólną zdolność kredytową klienta o kwotę zobowiązania, które obecnie spłaca - mowa tutaj oczywiście o kredycie hipotecznym. Dlatego też w przypadku kredytu gotówkowego, który dobierany jest do kredytu hipotecznego, wymagania są nieco bardziej surowe. Klient musi bowiem udowodnić, że będzie w stanie jednocześnie spłacać nie jedno, a dwa zobowiązania.

Dobranie kredytu - rozwiązanie dla wszystkich?

Dobranie kredytu gotówkowego do hipotecznego wydaje się dobrym rozwiązaniem, jeśli potrzebujemy środków pieniężnych na różnego typu wydatki, na przykład kredyt gotówkowy na remont domu. Z drugiej strony, nie jest to rozwiązanie dla każdego. Kwestia tego, czy mogą dobrać do kredytu hipotecznego kredyt gotówkowy, jest bardzo indywidualna. Banki surowo podchodzą do klientów, którzy mają już jakieś zobowiązanie finansowe. Ponadto, musimy być świadomi, że decydując się na kredyt gotówkowy, nasz miesięczny budżet ulegnie znaczącej redukcji. Oszacowanie kwot, jakie będzie trzeba przekazać na rzecz banku, jest stosunkowo trudne, jeśli mamy kredyt ze zmiennym oprocentowaniem. Wysokość raty zależy bowiem bezpośrednio od wysokości bazowych stóp procentowych, zatem w niestabilnych okresach nasze miesięczne zobowiązanie wobec banku może drastycznie wzrosnąć ( w przypadku podwyżki stóp procentowych). Dotyczy to zarówno kredytów hipotecznych, jak i gotówkowych.

Kiedy nie można otrzymać kredytu gotówkowego?

Kredyt gotówkowy nie zostanie przyznany każdemu, kto złoży odpowiedni wniosek. Bardzo istotny jest bowiem fakt, czy poza zobowiązaniem o charakterze hipotecznym, klient nie posiada jeszcze jednego kredytu gotówkowego. O ile bowiem otrzymanie dodatkowego kredytu do kredytu hipotecznego jest możliwe, o tyle szansa na pozyskanie każdego kolejnego zobowiązania jest już niewielka. Rozwiązaniem może być zwiększenie kwoty kredytu gotówkowego, choć i to nie w każdym przypadku będzie możliwe. Każdy klient traktowany jest przez bank indywidualnie, dlatego trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, kto i w jakich przypadkach otrzymany kredyt gotówkowy do kredytu hipotecznego. Nie jest prawdą, jakoby łatwiej było dostać kolejny kredyt w banku, w którym zaciągnęliśmy kredyt hipoteczny, choć sama procedura oceny zdolności kredytowej może wtedy przebiegać nieco szybciej, zwłaszcza jeśli w tej samej instytucji posiadamy konto osobiste.

Przeczytaj także inne nasze artykuły z tej tematyki:

Uzyskaj szybką pożyczkę online w łatwy sposób

100 zł200000 zł
61 dni120 miesięcy

Rata miesięczna *

227

Odsetki i prowizje *

438
Rzeczywista roczna stopa oprocetnowania zgodnie z ustawą o ochronie konsumentów wynosi 11,87% przy założeniu, że kwota pożyczki wynosi 10 000 zł z oprocentowaniem 9,5% a jej okres trwania 5 lat. Kwota do spłaty pożyczki wynosi wówczas w sumie 12 240 zł, co stanowi 204 zł miesięcznie. Do informacji na temat faktycznych końcowych odsetek w danym roku, czasu spłaty pożyczki i miesięcznej raty można mieć wgląd w umowie. Pożyczkodawcy przedstawiają spersonalizowaną umowę pożyczki każdemu klientowi. Rzeczywiste oprocentowanie w ciągu roku może wynosić od 11,87% do 1253,65%, a czas spłaty od 61 dni do 120 miesięcy. Kwota pożyczek może wynosić od 100 zł do 200 000 zł.

Powiązane artykuły