Kredyt gotówkowy na remont domu | Saverium

Kredyt gotówkowy na remont domu

Remont domu wolno stojącego bądź mieszkania związany jest z koniecznością poniesienia sporych wydatków. Nie wszyscy właściciele nieruchomości posiadają oszczędności, z których mogą sfinansować zakup materiałów czy usług remontowych. Z pomocą przychodzi im kredyt gotówkowy na remont, którego kwota pozwala pokryć koszty związane z przeprowadzanymi pracami. Czym charakteryzuje się kredyt gotówkowy na remont i kto może go uzyskać?

Kredyt gotówkowy na remont domu

Kredyt na remont domu - charakterystyka produktu

Kredyt na remont i rozbudowę domu to kredyt celowy, który zaciągamy, aby podnieść wartość nieruchomości bądź przynajmniej zapobiec utracie tej wartości. W tym kontekście kredyt gotówkowy może być traktowany jako inwestycyjny, nawet jeśli nieruchomość służy celom mieszkalnym, a nie zarobkowym. Kredyt gotówkowy na remont domu często bywa mylony z kredytem hipotecznym, ten jednak zazwyczaj pomaga w pokryciu kosztów zakupu nieruchomości oraz jej wyremontowaniu bądź urządzeniu. Kredyt na zakup domu i remont zwykle opiewa na wysokie sumy, które sięgają nawet miliona złotych. Tymczasem kredyt gotówkowy przyjmuje niższe wartości - banki najchętniej udzielają kredyt 100 tys., ewentualnie o nieco większej sumie, dzięki której można pokryć koszty najważniejszych prac remontowych.

Jakie aspekty warto wziąć pod uwagę, wybierając ofertę kredytu na remont?

Zastanawiając się, jaki kredyt na remont domu zaciągnąć, warto w pierwszej kolejności przeanalizować koszty związane z inwestycją. Pod uwagę należy wziąć między innymi:

 • ceny materiałów budowlanych,
 • koszty usług budowlanych,
 • koszty związane z przygotowaniem terenu i uzyskaniem niezbędnych zgód,
 • konieczność wynajęcia lokalu zastępczego na czas remontu,
 • koszty transportu.

Specjaliści uważają, że do wykalkulowanych kosztów powinniśmy dodać około 10%, które zwykle przeznacza się na nieprzewidziane wydatki. Banki nie wymagają od klientów przedstawiania dokładnego kosztorysu inwestycji, jeśli ci ubiegają się o kredyt gotówkowy. Niemniej jednak warto przygotować takowy dla siebie, aby wiedzieć, o jaką kwotę kredytu trzeba się ubiegać, aby móc zakończyć prace remontowe.

W niektórych przypadkach wystarczający okazuje się kredyt 50 tys., inni natomiast potrzebują kredyt 70 tys. i o większych wartościach. Chcąc wybrać konkretną ofertę, warto zapoznać się z jej szczegółami, dotyczącymi na przykład okresu kredytowania czy oprocentowania. W oszacowaniu wysokości raty pomoże kalkulator kredytu przez internet. Zaciągając kredyt na remont domu, kalkulator może okazać się bardzo pomocnym narzędziem w ocenie zdolności kredytowej bądź oszacowaniu łącznych kosztów.

Kto może ubiegać się o kredyt na remont?

Kredyt gotówkowy na remont mieszkania lub domu mogą uzyskać osoby, które posiadają zdolność kredytową. W jej ocenie bank bierze pod uwagę między innymi:

 • wysokość dochodów,
 • źródło dochodu,
 • średnie, miesięczne koszty utrzymania,
 • wiek kredytobiorcy,
 • ilość osób, pozostających na utrzymaniu kredytobiorcy.

Banki sprawdzają również historię kredytową swoich klientów, co oznacza, że nie mogą oni posiadać niespłaconych zobowiązań finansowych, jeśli ubiegają się o kredyt. Sprawdzane są przede wszystkim bazy dłużników, takie jak BIK. Ponadto, od potencjalnych kredytobiorców wymaga się złożenia wniosku w wybranym przez siebie banku. Obecnie wnioski kredytowe można składać online, w oddziale banku bądź za pomocą firmy pośredniczącej w uzyskaniu kredytu.

Procedura spłaty kredytu na remont

Kredyt gotówkowy na remont domu spłaca się w miesięcznych ratach, które należy uiszczać na konto banku. Wysokość raty zależy od kilku czynników, w tym między innymi od:

 • okresu kredytowania,
 • wysokości odsetek,
 • wysokości prowizji.

Im dłuższy okres kredytowania, tym niższa pojedyncza rata kredytu. Na wysokość odsetek klienci banków nie mają większego wpływu, bowiem zależą one w głównej mierze od bazowych stóp procentowych, ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej. Tymczasem warto mieć na uwadze prowizję, jaką pobiera dla siebie bank. Ta pozostaje niezmienna przez cały okres obowiązywania umowy, a im wyższa, tym wyższe koszty będzie trzeba ponieść.

Kredyt gotówkowy, a kredyt hipoteczny na remont

Kredyt gotówkowy na remont często bywa mylony z kredytem hipotecznym, jednak warto pamiętać, że są to dwa, zupełnie różne produkty finansowe. Kredyt hipoteczny zazwyczaj pomaga pokryć koszty zakupu nieruchomości i jej urządzenia. Czasami zdarza się, że zaciągając duży kredyt na dom, bank zaproponuje zobowiązanie o charakterze hipotecznym. Zastaw domu jest bowiem dla banku swego rodzaju zabezpieczeniem, zwłaszcza jeśli kredyt opiewa na wysoką kwotę i będzie spłacany w dłuższym okresie czasu. Kredyt na remont domu dla młodych małżeństw często przybiera formę kredytu hipotecznego, głównie ze względu na fakt, iż dzięki dokonaniu zastawu można otrzymać lepsze warunki kredytowania, niż w przypadku zobowiązania gotówkowego. Kredyt hipoteczny na remont sprawdza się także w przypadku, gdy klient posiada już inne zobowiązania finansowe i chce je skonsolidować w jedno.

Kredyt na remont domu, a pożyczka

Remont domu lub mieszkania musimy przeprowadzić co jakiś czas, jednak problemem zwykle staje się pozyskanie środków finansowych, dzięki którym pokryjemy niezbędne wydatki. Do wyboru mamy kilka rozwiązań - kredyt gotówkowy (jeśli nie chcemy dokonywać zastawu na nieruchomości bądź nie należy ona do nas), kredyt hipoteczny (gdy planujemy przeprowadzenie remontu generalnego) bądź pożyczka. Kredyt a pożyczka to zobowiązania o nieco innym charakterze, bowiem kredytu udziela wyłącznie bank, natomiast pożyczki udzielane są również przez wyspecjalizowane firmy pożyczkowe. Co do zasady, pożyczkę pozabankową łatwiej jest otrzymać, niż kredyt. Firmy pożyczkowe prowadzą bowiem inną politykę wobec swoich klientów, nie wymagając, by posiadali oni zdolność kredytową. Z drugiej strony, kwoty pożyczek są stosunkowo niskie, dlatego nie zawsze będziemy w stanie z ich pomocą sfinansować wydatki związane z przeprowadzeniem remontu. Zwykle pożyczki, w przeciwieństwie do kredytów, służą pokryciu podstawowych kosztów związanych z pracami remontowymi czy modernizacyjnymi.

Uzyskaj szybką pożyczkę online w łatwy sposób

100 zł200000 zł
61 dni120 miesięcy

Rata miesięczna *

227

Odsetki i prowizje *

438
Rzeczywista roczna stopa oprocetnowania zgodnie z ustawą o ochronie konsumentów wynosi 11,87% przy założeniu, że kwota pożyczki wynosi 10 000 zł z oprocentowaniem 9,5% a jej okres trwania 5 lat. Kwota do spłaty pożyczki wynosi wówczas w sumie 12 240 zł, co stanowi 204 zł miesięcznie. Do informacji na temat faktycznych końcowych odsetek w danym roku, czasu spłaty pożyczki i miesięcznej raty można mieć wgląd w umowie. Pożyczkodawcy przedstawiają spersonalizowaną umowę pożyczki każdemu klientowi. Rzeczywiste oprocentowanie w ciągu roku może wynosić od 11,87% do 1253,65%, a czas spłaty od 61 dni do 120 miesięcy. Kwota pożyczek może wynosić od 100 zł do 200 000 zł.

Powiązane artykuły