Kredyt gotówkowy na mieszkanie zamiast hipotecznego | Saverium

Kredyt gotówkowy na mieszkanie zamiast hipotecznego

Kredyt hipoteczny jest na ogół tańszy od gotówkowego, jednak jego uzyskanie wymaga dopełnienia większej liczby formalności. Dlatego też, w przypadku niższych kwot, niektórzy decydują się wnioskować o kredyt gotówkowy. Czy warto zaciągnąć go zamiast hipotecznego, chcąc nabyć nieruchomość?

Kredyt gotówkowy mając kredyt hipoteczny - jakie są warunki

Kredyt gotówkowy, a kredyt hipoteczny

Kredyt gotówkowy, zamiast hipotecznego wydaje się być dobrym rozwiązaniem, bowiem można zaciągnąć go na dowolny cel, istnieje także możliwość pominięcia procedur związanych z pozyskaniem dokumentacji dotyczącej nieruchomości, którą trzeba przedstawić w banku. Kredyt gotówkowy zwykle przyznawany jest na krótszy okres, niż kredyt hipoteczny. Z drugiej strony, jest on wyżej oprocentowany, co dla klienta oznacza konieczność poniesienia wyższych kosztów. Ponadto sama kwota kredytu jest o wiele niższa, niż przy zobowiązaniu o charakterze hipotecznym. Największy kredyt gotówkowy to około 200 000 zł, podczas gdy kredyt hipoteczny można zaciągnąć na wyższe sumy.

Procedura oceny zdolności kredytowej klienta - kredyt gotówkowy i hipoteczny

Kto może otrzymać kredyt gotówkowy, a kto hipoteczny? Otóż nie każdy, komu bank przyzna kredyt gotówkowy, mógłby w tym samym czasie otrzymać kredyt hipoteczny. Powodem jest różne podejście w ocenie zdolności kredytowej. Banki zawsze biorą pod uwagę:

  • źródło dochodów,
  • wysokość dochodów,
  • miesięczne koszty utrzymania,
  • ilość osób pozostających na utrzymaniu kredytobiorcy,
  • pozostałe zobowiązania, jakie posiada kredytobiorca.

Na czym więc polega różnica? Otóż w przypadku kredytu hipotecznego banki w surowszy sposób oceniają zdolność kredytową. Przykładowo, osoby zatrudnione w ramach umowy na czas określony mogą otrzymać kredyt gotówkowy, natomiast o kredyt hipoteczny będzie im znacznie trudniej. Kredyt gotówkowy to najczęściej szybki kredyt online, który umożliwia załatwienie wielu formalności bez wychodzenia z domu, zwłaszcza jeśli posiadamy już w banku konto osobiste. Tymczasem przy kredycie hipotecznym należy dostarczyć pełną dokumentację nie tylko finansową, lecz również dotyczącą nieruchomości, jaką chcemy zakupić. To sprawia, że procedura oceny zdolności kredytowej znacznie się wydłuża.

Kredyt gotówkowy na mieszkanie - tak czy nie?

Czy można wziąć kredyt gotówkowy na mieszkanie? Tak, ponieważ jest to kredyt gotówkowy na dowolny cel, w tym także mieszkaniowy. Zaletą tego rozwiązania jest brak zastawu hipotecznego, dlatego w razie potrzeby mieszkanie można sprzedać w krótkim czasie.

Niemniej jednak kredyt gotówkowy na oświadczenie online to rozwiązanie wyłącznie dla osób, które chciałyby dofinansować zakup mieszkania, posiadając przy tym środki własne na inwestycję. Obecnie ceny mieszkań zarówno na rynku pierwotnym, jak i na rynku wtórnym są bardzo wysokie, zatem w większości przypadków trudno będzie sfinansować ich zakup wyłącznie za pomocą środków pochodzących z kredytu gotówkowego. Przypomnijmy, że ten udzielany jest maksymalnie na 200 000 zł (choć czasami można znaleźć oferty z nieco wyższą sumą), podczas gdy obecnie średniej wielkości mieszkanie z rynku wtórnego to koszt co najmniej 300 000 zł.

Dlatego też, bez dodatkowych środków pieniężnych trudno nam będzie zakupić nieruchomość. Pamiętajmy, że zaciągnięcie jednego kredytu znacznie zmniejsza szansę na uzyskanie kolejnego - alternatywnym rozwiązaniem będą jedynie pożyczki pozabankowe. Jeśli jednak posiadamy środki własne i zależy nam na jak najszybszej spłacie zobowiązania, to odpowiedź na pytanie, czy opłaca się wziąć kredyt gotówkowy na mieszkania wydaje się oczywista. Pod tym kątem zobowiązanie gotówkowe będzie korzystniejsze, niż hipoteczne.

To samo ma miejsce w przypadku, gdy zależy nam na jak najszybszym pozyskaniu finansowania. Tymczasem w momencie, gdy chcemy ograniczyć koszty związane z kredytowaniem, lepszym wyborem będzie kredyt hipoteczny - tutaj jednak należy dokładnie obliczyć, jakiego rzędu wydatki będzie trzeba ponieść. Może bowiem okazać się, że koszty związane z kredytem hipotecznym i gotówkowym są porównywalne.

Uzyskaj szybką pożyczkę online w łatwy sposób

100 zł200000 zł
61 dni120 miesięcy

Rata miesięczna *

227

Odsetki i prowizje *

438
Rzeczywista roczna stopa oprocetnowania zgodnie z ustawą o ochronie konsumentów wynosi 11,87% przy założeniu, że kwota pożyczki wynosi 10 000 zł z oprocentowaniem 9,5% a jej okres trwania 5 lat. Kwota do spłaty pożyczki wynosi wówczas w sumie 12 240 zł, co stanowi 204 zł miesięcznie. Do informacji na temat faktycznych końcowych odsetek w danym roku, czasu spłaty pożyczki i miesięcznej raty można mieć wgląd w umowie. Pożyczkodawcy przedstawiają spersonalizowaną umowę pożyczki każdemu klientowi. Rzeczywiste oprocentowanie w ciągu roku może wynosić od 11,87% do 1253,65%, a czas spłaty od 61 dni do 120 miesięcy. Kwota pożyczek może wynosić od 100 zł do 200 000 zł.

Powiązane artykuły