Wspólny kredyt gotówkowy - co należy wiedzieć? | Saverium

Wspólny kredyt gotówkowy - co należy wiedzieć?

Wspólny kredyt gotówkowy w małżeństwie nie jest niczym niespotykanym, zwłaszcza jeśli para nie zawarła intercyzy. Niemniej jednak kredyt gotówkowy można zaciągnąć także wraz z inną osobą, niekoniecznie spokrewnioną lub spowinowaconą. Jakie warunki należy spełnić, by otrzymać kredyt ze współkredytobiorcą i kiedy bank udzieli finansowania?

Wspólny kredyt gotówkowy - co należy wiedzieć?

Czym charakteryzuje się wspólny kredyt gotówkowy?

Wspólny kredyt gotówkowy zawsze zaciągają minimum dwie osoby. Mogą być to małżonkowie, osoby spokrewnione lub spowinowacone, a także - z punktu widzenia prawa - zupełnie sobie obce. Jak się okazuje, banki dopuszczają wspólne kredytowanie większej liczby osób - czasami kredytobiorców może być aż czterech. Kredyt ratalny może zostać udzielony klientom, którzy posiadają zdolność kredytową. Bank ocenia zdolność kredytową wszystkich potencjalnych kredytobiorców. Ponadto, odpowiadają oni solidarnie za zobowiązanie, co oznacza, że w przypadku braku płatności bank przedstawi roszczenia wobec wszystkich, którzy zaciągnęli kredyt. Dla instytucji finansującej nie ma natomiast znaczenia, kto tak naprawdę korzysta ze środków pieniężnych i na jakich warunkach. Kredyt gotówkowy przyznawany jest na dowolny cel, zatem pieniądze można wydatkować w dowolny sposób.

Jak ocenia się zdolność kredytową przy kredycie wspólnym?

Odpowiedź na pytanie, czy można wziąć kredyt we dwie osoby, jest oczywista - banki dopuszczają wspólne kredytowanie także większej liczby osób. Niemniej jednak, zanim udzielą finansowanie, badają zdolność kredytową wszystkich potencjalnych kredytobiorców. Z jednej strony wymaga się, aby każdy klient dostarczył niezbędną dokumentację, z drugiej strony zdolność kredytowa wszystkich ubiegających się o finansowanie nie musi być taka sama. Dobrym przykładem jest małżeństwo, które chce zaciągnąć kredyt ratalny, przy czym tylko jeden z małżonków uzyskuje wysokie dochody, natomiast zarobki drugiego kształtują się na niskim poziomie. W takim przypadku bank - przy założeniu, że klienci spełniają wszelkie wymogi - udzieli kredytu. Warto jednak pamiętać, że szansę na uzyskanie finansowania maleją, jeśli choć jeden z kredytobiorców:

  • posiada złą historię kredytową,
  • posiada inne zobowiązania, na przykład kredyt hipoteczny,
  • nie posiada dochodów własnych.

Wspólny kredyt przez internet to rozwiązanie dla tych, którzy sumiennie spłacają zobowiązania, a na moment składania wniosku nie są obciążeni dodatkowymi kredytami czy pożyczkami. W przeciwnym razie bank może odmówić finansowania.

Spłata wspólnego kredytu

Kredyt gotówkowy bez zaświadczeń online spłaca się w wygodnych, miesięcznych ratach. Co istotne, wszyscy kredytobiorcy odpowiadają solidarnie za zobowiązanie, co oznacza, że bank może egzekwować płatności od każdego z nich. Mogą oni spłacać kredyt w równych częściach, lecz równie dobrze płatnością można obciążyć wyłącznie jednego kredytobiorcę - jest to kwestią swobodnych ustaleń pomiędzy stronami. Niemniej jednak warto zastanowić się, z kim chcemy zaciągnąć kredyt, zwłaszcza jeśli będziemy spłacać go wspólnie. Dobór nieodpowiedniego partnera może skutkować tym, że obowiązek spłaty kredytu spocznie wyłącznie na nas.

Kredyt gotówkowy - razem czy osobno?

Zaciągnięcie wspólnego zobowiązania wydaje się korzystne, jednak nie zawsze takie jest. Czasami bardziej opłaca się wnioskować o kredyt w pojedynkę, bowiem wtedy mamy większe szanse na jego otrzymanie. Dobrym przykładem jest kredyt gotówkowy na dowód bez umowy o pracę - jeśli nasz partner nie posiada żadnych dochodów, to nawet z jego otrzymaniem możemy mieć problem.

Zdolność kredytowa osoby, z którą chcemy zaciągnąć kredyt, czasami może więc obniżać naszą zdolność kredytową. Nie sięgajmy po finansowanie wspólnie z osobami, których nie znamy bądź którym nie ufamy. Takie działanie może mieć przykre konsekwencje, gdyż wbrew ustalonym regułom, będziemy musieli spłacać kredyt samodzielnie. Wspólny kredyt gotówkowy najlepiej sprawdza się w przypadku par bądź osób, które planują razem w coś zainwestować, na przykład otworzyć własną działalność gospodarczą, wspólnie wyremontować dom lub mieszkanie czy kupić wymarzony samochód.

Uzyskaj szybką pożyczkę online w łatwy sposób

100 zł200000 zł
61 dni120 miesięcy

Rata miesięczna *

227

Odsetki i prowizje *

438
Rzeczywista roczna stopa oprocetnowania zgodnie z ustawą o ochronie konsumentów wynosi 11,87% przy założeniu, że kwota pożyczki wynosi 10 000 zł z oprocentowaniem 9,5% a jej okres trwania 5 lat. Kwota do spłaty pożyczki wynosi wówczas w sumie 12 240 zł, co stanowi 204 zł miesięcznie. Do informacji na temat faktycznych końcowych odsetek w danym roku, czasu spłaty pożyczki i miesięcznej raty można mieć wgląd w umowie. Pożyczkodawcy przedstawiają spersonalizowaną umowę pożyczki każdemu klientowi. Rzeczywiste oprocentowanie w ciągu roku może wynosić od 11,87% do 1253,65%, a czas spłaty od 61 dni do 120 miesięcy. Kwota pożyczek może wynosić od 100 zł do 200 000 zł.

Powiązane artykuły