Kto może otrzymać kredyt gotówkowy? Warunki i wymagania | Saverium

Kto może otrzymać kredyt - jakie trzeba spełniać warunki żeby dostać kredyt?

Jakie trzeba spełnić warunki, aby dostać kredyt? Czy mam zdolność kredytową? Kto nie może dostać kredytu? Te oraz podobne pytania zadają sobie osoby, które chciałyby wnioskować o kredyt bankowy. Choć każda instytucja określa inne warunki kredytowania, a także wymagania wobec potencjalnych kredytobiorców, istnieją pewne ogólne zasady udzielania kredytów. Warto je znać, jeśli chcemy ubiegać się o finansowanie.

Kredyt gotówkowy na dowolny cel

Zdolność kredytowa - jak się ją ocenia?

Zadając sobie pytanie, jakie wymogi do otrzymania kredytu gotówkowego trzeba spełnić, warto skupić się przede wszystkim na zdolności kredytowej potencjalnego klienta. Banki zawsze oceniają, czy osoba wnioskująca o kredyt, będzie w stanie spłacić kapitał wraz z odsetkami w ustalonym terminie. Kredyt gotówkowy może otrzymać osoba, która:

  • posiada stałe źródło dochodu,
  • jej dochód jest wystarczający na zaspokojenie bieżących potrzeb, a także na spłatę kredytu,
  • nie posiada innych, niespłaconych w terminie długów.

Banki najczęściej przyznają kredyt konsumpcyjny osobom, które zatrudnione są w ramach umowy o pracę na czas nieokreślony. Czasami możliwe jest też przyznanie kredytu tym, którzy zatrudnieni są na umowę na czas określony. Zwykle jednak kwoty kredytu w takim przypadku będą stosunkowo niskie, bowiem umowa na czas określony nie stanowi dla banku tak dobrego zabezpieczenia, jak umowa na czas nieokreślony, która z natury ma charakter długoterminowy. Potencjalni kredytobiorcy często zadają sobie pytanie, jak sprawdzić, czy mam zdolność kredytową? Otóż poszczególne banki informują klientów, jakie warunki muszą spełnić, aby otrzymać kredyt. Warto uważnie wczytać się w wytyczne, aby wiedzieć, czy w konkretnym przypadku mamy szansę na pozyskanie pieniędzy. W internecie dostępne są kalkulatory zdolności kredytowej, którymi można posiłkować się, rozważając zaciągnięcie kredytu gotówkowego. Należy jednak mieć na względzie, że wynik otrzymany za pomocą kalkulatora jest jedynie wskazówką, nie stanowi natomiast konkretnej wytycznej dla banków.

Kwota kredytu, a zdolność kredytowa

Zasadą jest, że im większą zdolność kredytową ma klient, tym większy kapitał może uzyskać w ramach finansowania. Kredyt 10 tys. zł może być przyznany osobie, która posiada inne zobowiązania bądź jej dochody kształtują się na niskim poziomie. Kredyt 20 tys. uzyska ten, kto posiada lepsze zabezpieczenie (na przykład umowę o pracę na czas nieokreślony), natomiast aby uzyskać kredyt 50 tys zł należy posiadać wysoką zdolność kredytową. Dlatego też banki podają widełki kwot kredytu, jakie może uzyskać klient. Ma on możliwość zawnioskowania o dowolną kwotę, jednak bank nie musi przystać na konkretną propozycję, udzielając kredytu na niższą sumę.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać kredyt?

Co zrobić, aby otrzymać kredyt? Przede wszystkim należy złożyć wniosek w banku, który przedstawia najkorzystniejszą ofertę. Można to zrobić bezpośrednio w oddziale, przez internet bądź za pomocą portalu pośredniczącego w pozyskiwaniu kredytów gotówkowych. We wniosku należy podać dane osobowe oraz wyrazić zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Klient musi też dostarczyć niezbędną dokumentację, za pomocą której zostanie oceniona jego zdolność kredytowa. Co istotne, kredytu nie mogą uzyskać osoby zadłużone, które nie spłacają terminowo swoich zobowiązań.

Banki nie udzielają też finansowania tym, którzy nie posiadają stałego źródła dochodu bądź ich dochód kształtuje się na bardzo niskim poziomie. Kredyt gotówkowy udzielany jest obywatelom Polski, posiadającym ważny dokument tożsamości - dowód osobisty. Czasami kredyt bankowy bywa mylony zpożyczką pozabankową, która przyznawana jest na zupełnie innych zasadach. Warto pamiętać, że kredyt a pożyczka to dwa różne instrumenty finansowe - o ile pożyczki na dowód może udzielić niemal każdy, o tyle kredyty zarezerwowane są wyłącznie dla banków. Dlatego też zawsze wymaga się, aby klient posiadał zdolność kredytową, nie był zadłużony oraz spełniał inne warunki formalne, jakie poszczególne banki stawiają potencjalnym kredytobiorcom.

Uzyskaj szybką pożyczkę online w łatwy sposób

100 zł200000 zł
61 dni120 miesięcy

Rata miesięczna *

227

Odsetki i prowizje *

438
Rzeczywista roczna stopa oprocetnowania zgodnie z ustawą o ochronie konsumentów wynosi 11,87% przy założeniu, że kwota pożyczki wynosi 10 000 zł z oprocentowaniem 9,5% a jej okres trwania 5 lat. Kwota do spłaty pożyczki wynosi wówczas w sumie 12 240 zł, co stanowi 204 zł miesięcznie. Do informacji na temat faktycznych końcowych odsetek w danym roku, czasu spłaty pożyczki i miesięcznej raty można mieć wgląd w umowie. Pożyczkodawcy przedstawiają spersonalizowaną umowę pożyczki każdemu klientowi. Rzeczywiste oprocentowanie w ciągu roku może wynosić od 11,87% do 1253,65%, a czas spłaty od 61 dni do 120 miesięcy. Kwota pożyczek może wynosić od 100 zł do 200 000 zł.

Powiązane artykuły