Kredyt bez zgody współmałżonka - co należy wiedzieć?

Kredyt bez zgody współmałżonka - co należy wiedzieć?

Decyzja odnośnie zaciągnięcia kredytu nie zawsze zapada wśród małżonków jednogłośnie. W przypadku braku zgody jednego z nich, powstaje pytanie, czy wciąż można ubiegać się o kredyt? Jeśli tak, to na jakich warunkach jest on przyznawany oraz czy należy poinformować drugą stronę o jego otrzymaniu?

Kredyt bez zgody współmałżonka - co należy wiedzieć?

Czy można wziąć kredyt bez zgody współmałżonka?

Odpowiedź na pytanie, czy można wziąć kredyt bez zgody współmałżonka, nie jest jednoznaczna. Wiele zależy tutaj od rodzaju kredytu oraz kwoty, na jaką ma zostać udzielony. Jeśli chodzi o kredyt hipoteczny, to niemal zawsze istnieje obowiązek uzyskania na niego zgody drugiego małżonka. Nieco inaczej sprawa wygląda przy kredycie gotówkowym. Do 2005 roku banki prawie zawsze wymagały udzielenia zgody obu małżonków na zaciągnięcie kredytu. Na mocy nowych przepisów o kredyt gotówkowy na raty może starać się tylko jeden ze współmałżonków. Problemu z zaciągnięciem kredytu bez zgody małżonka nie mają pary, które zawarły umowę małżeńską, a więc posiadają rozdzielność majątkową. Prawo w tym przypadku działa też w drugą stronę, pozwalając im zaciągnąć kredyt wspólnie.

Kredyt bez zgody małżonka - warunki

Warto wiedzieć, jakie są warunki kredytu bez zgody małżonka, a więc czego dokładnie wymagają od swoich klientów banki. Kto może otrzymać kredyt? Bardzo istotna jest tutaj procedura oceny zdolności kredytowej. Bank ocenia, czy klient będzie w stanie spłacić zobowiązanie, biorąc pod uwagę jego miesięczne dochody oraz ich źródło. Istotna jest także ilość osób, pozostających na utrzymaniu kredytobiorcy oraz średnie koszty życia w danej miejscowości. Kredyt nie zostanie udzielony, jeśli klient figuruje w bazach dłużników. Ważne jest również, do jakiej kwoty kredyt bez zgody małżonka może zostać udzielony. Co do zasady, banki udzielają zobowiązań na kwotę około 20-50 tysięcy złotych, jeśli brakuje zgody drugiego małżonka na zaciągnięcie kredytu. Nie są to więc wysokie sumy, jednak w wielu przypadkach mogą okazać się wystarczające.

Konsekwencje zaciągnięcia kredytu bez zgody małżonka

Szybki kredyt przez internet, jaki oferują niektóre banki, wydaje się doskonałym sposobem na sfinansowanie drobnych wydatków. Jak się okazuje, nawet jeśli małżonek nie zgadza się na jego zaciągnięcie, bank w dalszym ciągu może udzielić kredytu. Niemniej jednak osoba, która zdecydowała się na taki krok, musi liczyć się z pewnymi konsekwencjami. Otóż w przypadku, gdy pojawią się jakiekolwiek problemy ze spłatą zobowiązania, komornik może ściągać potrzebne kwoty wyłącznie z majątku osobistego kredytobiorcy. Nie jest to trudne szczególnie w przypadku, gdy małżonkowie mają oddzielne konta bankowe.

Kredyt gotówkowy bez zaświadczeń online, na który nie wyraził zgody współmałżonek, może również stanowić akt braku lojalności, zwłaszcza jeśli druga strona w ogóle nie wie o fakcie jego zaciągnięcia. W praktyce może kredyt gotówkowy na oświadczenie online bez zgody małżonka może być mocnym argumentem na przykład podczas rozprawy rozwodowej, choć wiele zależy od charakteru zobowiązania oraz okoliczności wnioskowania o nie. Trudno więc mówić jednoznacznie o konsekwencjach zaciągania kredytu bez zgody małżonka.

Kredyt bez zgody małżonka - czy warto?

Zaciągnięcie kredytu bez zgody małżonka nie zawsze ma charakter negatywny i świadczy o niezgodzie w małżeństwie. Łatwość wnioskowania o kredyt może być bardzo pomocna, jeśli jeden z małżonków mieszka w innym miejscu i trudno byłoby mu podpisać niezbędną dokumentację. Ponadto, niektóre pary prowadzą co prawda wspólne gospodarstwo domowe, nie mając podpisanej intercyzy, lecz nie kontrolują wzajemnych wydatków.

Należy jednak pamiętać, że kredyt bez zgody małżonka zwykle nie opiewa na wysokie sumy, nie może mieć również charakteru hipotecznego. Warto też wziąć pod uwagę to, czy posiadamy na tyle dużą zdolność kredytową, aby wnioskować o finansowanie. W wielu przypadkach większe szanse na pozyskanie kredytu ma para, a nie pojedyncza osoba, bowiem biorąc pod uwagę zarobki drugiego małżonka oraz źródło dochodów, zdolność kredytowa można znacznie wzrosnąć.

Uzyskaj szybką pożyczkę online w łatwy sposób

100 zł200000 zł
61 dni120 miesięcy

Rata miesięczna *

227

Odsetki i prowizje *

438
Rzeczywista roczna stopa oprocetnowania zgodnie z ustawą o ochronie konsumentów wynosi 11,87% przy założeniu, że kwota pożyczki wynosi 10 000 zł z oprocentowaniem 9,5% a jej okres trwania 5 lat. Kwota do spłaty pożyczki wynosi wówczas w sumie 12 240 zł, co stanowi 204 zł miesięcznie. Do informacji na temat faktycznych końcowych odsetek w danym roku, czasu spłaty pożyczki i miesięcznej raty można mieć wgląd w umowie. Pożyczkodawcy przedstawiają spersonalizowaną umowę pożyczki każdemu klientowi. Rzeczywiste oprocentowanie w ciągu roku może wynosić od 11,87% do 1253,65%, a czas spłaty od 61 dni do 120 miesięcy. Kwota pożyczek może wynosić od 100 zł do 200 000 zł.

Powiązane artykuły