Jak szybko i bezpieczne płacić kartą przez internet?

Jak szybko i bezpieczne płacić kartą przez internet?

Płatność kartą stała się częścią naszej codzienności tak jak i zakupu internetowe. Coraz chętniej kupujemy w sieci nie tylko ubrania czy kosmetyki, ale również meble, artykuły dekoracyjne czy nawet żywność. Pozostaje pytanie, jak płacić kartą, a jednocześnie zabezpieczyć swoje finanse?

Spirala zadłużenia – co to jest? Jak nie wpaść i jak wyjść z długów?

Płatność kartą w internecie - duże ułatwienie czy przykra konieczność?

Robiąc zakupy online, w większości przypadków będziemy musieli zapłacić za nie kartą. Niektóre firmy oferują co prawda możliwość płatności za pobraniem, jednak usługa ta jest droższa, a co więcej, coraz rzadziej spotykana. Wszystko dlatego, że płatności kartą upowszechniły się już w dzisiejszym świecie. Z drugiej jednak strony wiele słyszy się o wyłudzeniach, które mają miejsce właśnie w internecie. Okazuje się bowiem, że płatności kartą online są bezpieczne, jednak należy zachować również dużą ostrożność, aby nie paść ofiarą internetowego oszustwa.

Schemat dokonywania płatności kartą

Klient, który decyduje się na płatność online kartą płatniczą, zobowiązany jest podać:

  • swoje dane osobowe,
  • numer karty,
  • datę ważności karty,
  • numer CVV2.

Wielkość danych, które trzeba udostępnić, rodzić może pytanie o bezpieczeństwo transakcji. Tymczasem są one przesyłane do agenta rozliczeniowego, który uzyskuje z banku informację odnośnie dostępności środków pieniężnych na koncie. Płatność kartą visa powoduje, że dane trafiają do sieci Visanet, zaś płatność kartą mastercard - do sieci Banknet.

Sklep, w którym dokonujemy zakupów, otrzymuje informację zwrotną od agenta o pozytywnym wyniku autoryzacji. Dane przesyłane są automatycznie, a cała procedura trwa zaledwie kilkanaście sekund. Należy mieć przy tym świadomość, że sprzedawca nie pozyskuje naszych danych - służą one jedynie w procesie weryfikacji i autoryzacji.

Jak zabezpieczyć płatności kartą online?

Zakupy kartą przez internet będą jeszcze bezpieczniejsze, gdy ustalimy sobie na karcie pewne limity płatności. Mają one zastosowanie szczególnie w przypadku kart debetowych, za pomocą których możemy dysponować środkami, które mamy na koncie osobistym bądź oszczędnościowym. Płatność kartą sprawia, że wydajemy pieniądze stosunkowo lekką ręką, dlatego też owe zabezpieczenia okazują się być szczególnie pomocne dla osób lubiących zakupy w sieci. Przykładowo, możemy ustalić, że nie wydamy więcej, niż 500 zł dziennie. Jeśli będziemy chcieli wykonać transakcję przekraczającą tę kwotę, bank nie wyda na nią zezwolenia. Oczywiście, blokadę można w każdym momencie ściągnąć - osobiście w oddziale bądź dzwoniąc na infolinię czy nawet logując się do bankowości internetowej.

Bezpieczne płatności w sieci

Aby w sposób bezpieczny dokonywać zakupów w internecie, należy korzystać ze sprawdzonych autoryzowanych serwisów. Sprawdźmy, jakimi opiniami cieszy się dany sklep oraz czy został on zarejestrowany w bazie firm. Strona, na której podajemy dane z karty, powinna mieć odpowiednie zabezpieczenie - jej adres powinien zaczynać się od "HTTPS". Dokonując płatności, połączmy się z własnym internetem.

Najlepiej nie spisywać danych z karty w miejscu publicznym, na przykład w galerii handlowej czy na przystanku komunikacji miejskiej. W tego typu miejscach mogą być bowiem zainstalowane kamery, za pomocą których będzie możliwe odczytanie danych z karty przez osoby do tego nieuprawnione. Karty płatnicze, czy to kredytowe, czy debetowe, powinny być przechowywane w bezpiecznych miejscach.

Nie nośmy przy sobie wszelkich kart, jakimi dysponujemy, a już z pewnością nie trzymajmy ich w tym samym portfelu czy w tej samej szafce w domu. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo dokonywania płatności w sieci zależy przede wszystkim od naszej czujności - nie traćmy jej nawet wtedy, gdy w krótkim czasie chcemy zapłacić za zakupy. Jeśli zgubimy kartę debetową bądź kredytową, niezwłocznie poinformujemy o tym organ, który ją wydał. Będzie on w stanie zablokować dokonywanie płatności za pomocą karty, przez co jej posiadacz nie utraci środków, nie zostanie również wykorzystany przyznany limit w przypadku kart kredytowych.

Uzyskaj szybką pożyczkę online w łatwy sposób

100 zł200000 zł
61 dni120 miesięcy

Rata miesięczna *

227

Odsetki i prowizje *

438
Rzeczywista roczna stopa oprocetnowania zgodnie z ustawą o ochronie konsumentów wynosi 11,87% przy założeniu, że kwota pożyczki wynosi 10 000 zł z oprocentowaniem 9,5% a jej okres trwania 5 lat. Kwota do spłaty pożyczki wynosi wówczas w sumie 12 240 zł, co stanowi 204 zł miesięcznie. Do informacji na temat faktycznych końcowych odsetek w danym roku, czasu spłaty pożyczki i miesięcznej raty można mieć wgląd w umowie. Pożyczkodawcy przedstawiają spersonalizowaną umowę pożyczki każdemu klientowi. Rzeczywiste oprocentowanie w ciągu roku może wynosić od 11,87% do 1253,65%, a czas spłaty od 61 dni do 120 miesięcy. Kwota pożyczek może wynosić od 100 zł do 200 000 zł.

Powiązane artykuły