Kredyt gotówkowy a umowa na czas określony | Saverium

Kredyt a umowa na czas określony

Wiele mówi się o tym, że banki o wiele łaskawiej patrzą na klientów, którzy ubiegając się o kredyt, posiadają umowę o pracę na czas nieokreślony. Tymczasem kredytobiorcy, którzy zatrudnieni są w ramach umowy o pracę na czas określony, również mają szansę na uzyskanie kredytu gotówkowego. Umowa na czas określony, a kredyt - jak wygląda to od strony formalnej?

Kredyt a umowa na czas określony

Czy można dostać kredyt gotówkowy przy umowie na czas określony?

W głowach potencjalnych kredytobiorców często rodzi się pytanie, czy żeby dostać kredyt trzeba mieć umowę na stałe, to znaczy na czas nieokreślony? Odpowiedź brzmi nie, choć często osobom zatrudnionym na czas określony trudniej jest pozyskać finansowanie. Umowa na czas określony wygasa automatycznie po okresie, na który została zawarta. Pracodawca nie ma obowiązku jej przedłużać, nie musi również podawać powodu, dla którego nie chce tego uczynić. Dlatego też umowa na czas określony nie stanowi dobrego zabezpieczenia ani dla banku, ani dla samego kredytobiorcy. Problem polega jednak na tym, że zgodnie z polskim prawem, umowa na czas określony może być zawarta aż na 33 miesiące, czyli prawie na 3 lata! W tym czasie pracownik może ubiegać się o finansowanie, lecz niekoniecznie na duże sumy - na przykład o kredyt na 10 tys. zł.

Warunki kredytowania czy umowie na czas określony

Wiadomo już, czy do kredytu musi być umowa na czas nieokreślony, jednak warto zastanowić się, jakie warunki kredytowania przygotowano dla osób, które nie posiadają stałego kontraktu? Otóż sam fakt posiadania umowy o pracę nie sprawia jeszcze, że wnioskujący o kredyt konsumpcyjny może go otrzymać. Należy spełnić dodatkowe warunki, które dotyczą na przykład:

  • wysokości dochodów miesięcznych,
  • ilości osób, pozostających na utrzymaniu kredytobiorcy (przy danych dochodach),
  • innych zobowiązań, pozostających do spłacenia.

Ponadto, jeśli klient posiada niespłacone długi, nie może liczyć na uzyskanie kredytu, bez względu na to, jaka jest podstawa nawiązania stosunku pracy. Warto mieć na uwadze, że kredyt gotówkowy dla osób z umową na czas określony zwykle opiewa na niskie kwoty. Kredyt 20 tys. zł można otrzymać, jeśli kredytobiorca będzie w stanie spłacić go, zanim umowa o pracę wygaśnie. W praktyce oznacza to, że rata kredytu będzie naprawdę wysoka. Jeszcze trudniej jest uzyskać kredyt 30 tys. i na wyższe sumy, gdyż najczęściej kredytobiorca charakteryzuje się zbyt niską zdolnością kredytową.

Po jakim czasie pracy można dostać kredyt?

Innym aspektem, jaki często zastanawia kredytobiorców, jest długość okresu zatrudnienia, przy której można ubiegać się o kredyt. Ile czasu umowa o pracę do kredytu? Banki zwykle wymagają, aby klient był zatrudniony u danego pracodawcy przez co najmniej miesiąc, choć w niektórych przypadkach o finansowanie można ubiegać się dopiero po 3-6 miesiącach pracy. Warto mieć na uwadze, że banki biorą pod uwagę konkretną umowę, nie jest zatem ważna ciągłość zatrudnienia - chyba, że wcześniej podpisywaliśmy umowę z dokładnie tym samym pracodawcą. W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że umowa na czas określony może być zawarta trzykrotnie, zanim pracodawca wystawi umowę o pracę na czas nieokreślony.

Kredyt przy umowie na czas określony - czy warto?

Kredyt gotówkowy może zostać udzielony osobie, która posiada umowę o pracę na czas określony, jednak sam okres kredytowania ulega skróceniu do momentu wygaśnięcia kontraktu. Możemy więc poczekać do czasu uzyskania umowy na czas nieokreślony, jeśli zależy nam na większych sumach. Jest to opłacalne szczególnie w momencie, gdy pracodawca wystawił nam promesę dalszego zatrudnienia, a kolejna umowa będzie zawarta na czas nieokreślony. Wtedy też możemy wnioskować o kredyt na znacznie wyższe kwoty, nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Warto mieć na uwadze, że rodzaj umowy nie jest jedynym czynnikiem, jaki bank bierze pod uwagę przy ocenie zdolności kredytowej. Jeżeli kredytodawca odmówi udzielenia finansowania, można ubiegać się o pożyczkę pozabankową. Pożyczka a kredyt to różne instrumenty finansowe - pożyczka pozabankowa udzielana jest na uproszczonych warunkach, także osobom z niską zdolnością kredytową.

Uzyskaj szybką pożyczkę online w łatwy sposób

100 zł200000 zł
61 dni120 miesięcy

Rata miesięczna *

227

Odsetki i prowizje *

438
Rzeczywista roczna stopa oprocetnowania zgodnie z ustawą o ochronie konsumentów wynosi 11,87% przy założeniu, że kwota pożyczki wynosi 10 000 zł z oprocentowaniem 9,5% a jej okres trwania 5 lat. Kwota do spłaty pożyczki wynosi wówczas w sumie 12 240 zł, co stanowi 204 zł miesięcznie. Do informacji na temat faktycznych końcowych odsetek w danym roku, czasu spłaty pożyczki i miesięcznej raty można mieć wgląd w umowie. Pożyczkodawcy przedstawiają spersonalizowaną umowę pożyczki każdemu klientowi. Rzeczywiste oprocentowanie w ciągu roku może wynosić od 11,87% do 1253,65%, a czas spłaty od 61 dni do 120 miesięcy. Kwota pożyczek może wynosić od 100 zł do 200 000 zł.

Powiązane artykuły