Kredyt na wykończenie mieszkania. Jak dostać?

Kredyt na wykończenie mieszkania – jakie są warunki?

Zakup domu lub mieszkania to jedno, ale nierzadko trzeba także zadbać o remont i wykończyć lokum. W takim przypadku konieczny może się okazać kredyt na wykończenie mieszkania. Sprawdź, jak go otrzymać.

Kupiłeś mieszkanie albo dom, jednak nie są w idealnym stanie? Wymagają generalnego remontu lub po prostu należy je doprowadzić do stanu, w którym będzie można w pełni z nich skorzystać? Jeżeli stoisz przed takimi wyzwaniami i potrzebujesz środków, możesz zaciągnąć kredyt na wykończenie mieszkania.

Pomoże ci to w zgromadzeniu potrzebnych funduszy i sprawi, że będziesz mógł wprowadzić się do swego wymarzonego lokum. Zobacz, jaki kredyt na wykończenie domu lub mieszkania warto zaciągnąć. Sprawdź, jak kształtują się oferty banków dotyczące kredytów hipotecznych na wykończenie mieszkania. Dzięki tej wiedzy w bardziej efektywny sposób poprowadzisz czekające cię inwestycje.

Kredyt na wykończenie mieszkania – jakie są warunki?

Kredyt na wykończenie mieszkania – kiedy jest potrzebny i jak go zaciągnąć?

Kredyt na wykończenie domu lub mieszkania może dotyczyć różnych sytuacji. W jednym przypadku będą to tylko drobne poprawki, a koszty zamkną się w kwocie rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Innym razem możesz celować w generalny remont. W takim układzie możesz potrzebować dużo wyższego kredytu na wykończenie mieszkania, może nawet przekraczającego sto tysięcy złotych.

Niezależnie od twoich potrzeb możesz wnioskować kredyt hipoteczny na wykończenie domu lub mieszkania na dwa sposoby. Po pierwsze, możesz go zaciągnąć razem z kredytem hipotecznym związanym z kupnem danej nieruchomości. Po drugie, możesz wnioskować o kredyt na wykończenie mieszkania oddzielnie, niezależnie od kredytu hipotecznego. W takim przypadku możesz wnioskować o kredyt hipoteczny na wykończenie mieszkania lub też starać się o zwykły kredyt gotówkowy. Wszystko zależy od twoich potrzeb i wysokości finansowania, którego potrzebujesz.

Kredyt na wykończenie mieszkania – warunki

Tak jak w przypadku innych kredytów tak też kredyt hipoteczny na wykończenie domu lub mieszkania wiąże się z szeregiem formalności. Musisz spełnić określone warunki, aby otrzymać finansowanie. Jakie?

Przede wszystkim musisz posiadać zdolność kredytową. Ta zależy od twoich dochodów, typu zatrudnienia oraz od twojej historii kredytowej. Tę ostatnią przedstawiciel banku sprawdza w BIK czyli Biurze Informacji Kredytowej. Jeżeli twoja historia jest niekorzystna, przykładowo w przeszłości nie regulowałeś należycie różnych zobowiązań, ciężko będzie ci otrzymać kredyt na wykończenie mieszkania. Czysta karta w BIK oraz dokumenty potwierdzające twoje zatrudnienie i stałe dochody to kluczowe czynniki, które powinieneś mieć na uwadze, wnioskując o pożyczkę online.

Kredyt na wykończenie mieszkania a wkład własny

Gdy wnioskujesz o kredyt hipoteczny, określasz wysokość wkładu własnego. Dzięki temu możesz niejako „dostroić” pod swoje potrzeby kredyt na wykończenie mieszkania. Jedna z opcji to wnioskowanie o kredyt hipoteczny z wysokim wkładem własnym i jednoczesne lub późniejsze ubieganie się o kredyt na wykończenie mieszkania. Wysoki wkład własny to potencjalnie mniejsza kwota do spłaty, ale zarazem brak poduszki finansowej.

Drugie rozwiązanie to niższy wkład własny. W takim przypadku możesz zachować pewne środki niejako „zabezpieczone” na poczet koniecznych remontów. W ten sposób nie musisz zaciągać dodatkowej kwoty jako kredyt na wykończenie mieszkania. Rzecz jasna nie musisz wnioskować o omawiany kredyt oddzielnie. Możesz po prostu założyć wyższą kwotę w ramach kredytu hipotecznego. Tak, aby wystarczyło ci środków na wszystkie cele.

Kredyt na wykończenie mieszkania jako kredyt celowy – z czym się to wiąże?

Omawiane tu rozwiązanie to z zasady kredyt celowy. Oznacza to, że pozyskane środki możesz przeznaczyć na ściśle określone działania. Czy jest to kredyt hipoteczny na wykończenie domu, czy też mieszkania – zawsze musisz ściśle określić, na co przeznaczysz pieniądze.

W związku z tym bank może wymagać od ciebie przedstawienia szczegółowego kosztorysu prac wykończeniowych. Może być także wymagany harmonogram prac. Będziesz musiał przedstawić tego rodzaju informacje niezależnie od tego czy kredyt na wykończenie mieszkania zaciągniesz w ramach kredytu hipotecznego, czy też oddzielnie. Oczywiście sprawa wygląda inaczej, jeżeli zaciągasz zwykły kredyt gotówkowy. Wtedy masz dowolność w dysponowaniu środkami.

Kredyt na wykończenie mieszkania – co dzięki niemu sfinansujesz

Wachlarz prac, które trzeba wykonać, remontując lub wykańczając mieszkanie, jest szeroki. To właśnie informacje o tych zadaniach umieszczasz w kosztorysie, starając się o pożyczkę. Musisz jednak mieć świadomość, że nie wszystkie działania możesz sfinansować poprzez kredyt na wykończenie mieszkania. Co zatem możesz sfinansować? Do najważniejszych czynności finansowanych w ten sposób zaliczają się:

  • montaż urządzeń kuchennych i łazienkowych;
  • malowanie ścian wraz z tynkowaniem;
  • prace związane z podłogami;
  • prace związane z elektryką.

Kredyt na wykończenie mieszkania można także przeznaczyć na koszty robocizny dla ekipy remontowej. Warto przy tym zauważyć, że wskazane działania to typowe prace wykończeniowe. Jak widzisz, nie ma tu informacji o zakupie mebli. Tym samym omawiane rozwiązanie to nie kredyt na wyposażenie mieszkania. To zupełnie inna kwestia. Natomiast zaciągając omawiany kredyt, będziesz mógł nabyć materiały potrzebne do prac wykończeniowych. Zaliczają się do nich panele, płytki, farby etc.

Kredyt na wykończenie mieszkania – podsumowanie

Jak więc widzisz, omawiany produkt może pomóc ci w ważnych działaniach związanych z twoim lokum. Jednak nie we wszystkich. Jeżeli potrzebujesz środków na zakup sprzętu RTV i AGD, o wiele lepszym rozwiązaniem będzie zwykły kredyt gotówkowy. Jednak jeżeli twoim celem są prace remontowe, warto przejrzeć oferty banków pod kątem kredytu na wykończenie mieszkania.

Powiązane artykuły