Karta kredytowa - co to jest, w jaki sposób działa?

Co to jest karta kredytowa, jak działa?

Pożyczka, której udziela wyspecjalizowana instytucja bądź kredyt bankowy to produkty finansowe, dzięki którym możemy pozyskać pewną sumę pieniędzy jednorazowo. Tymczasem osoby, które co jakiś czas potrzebują dopływu gotówki, mogą skorzystać z karty kredytowej. Co to jest karta kredytowa i jak działa?

Pozabankowa karta kredytowa online - co to jest?

Karta kredytowa - na czym polega?

Karta kredytowa funkcjonuje na nieco innych zasadach, niż kredyt gotówkowy czy pożyczka pozabankowa. Decydując się na ich zaciągnięcie, otrzymujemy na konto określoną ilość pieniędzy, którą możemy dysponować dowolnie bądź przeznaczyć ją na określony cel. Pieniądze, wraz z odsetkami, należy zwrócić w określonym w umowie terminie.

A na czym polega karta kredytowa i jaki jest schemat jej działania? Otóż w tym przypadku klient nie otrzymuje do dyspozycji pieniędzy (nie są one przekazywane na jego konto), a kartę, na której znajduje się zakodowany pieniądz elektroniczny. Innymi słowy, posiadacz karty kredytowej może dokonywać płatności w ramach przyznanego limitu. Obecnie karty kredytowe honorowane są w sklepach oraz w punktach usługowych na takich samych zasadach, jak karty debetowe.

Jak otrzymać kartę kredytową?

Wiadomo już, jak korzystać z karty kredytowej, zatem warto wyjaśnić, w jaki sposób można ją otrzymać. Otóż należy zacząć od tego, że karty kredytowe wydawane są zarówno przez banki, jak i wyspecjalizowane firmy pożyczkowe. W pierwszym przypadku procedura przyznawania nie różni się zasadniczo od tej, która obowiązuje w przypadku zwykłych kredytów. Klient musi bowiem przedstawić dokumenty, na podstawie których oceniana jest jego zdolność kredytowa.

Sama ocena zdolności kredytowej ma niebagatelny wpływ na wysokość przyznanego limitu. Nieco inaczej jest w przypadku firm pożyczkowych, które prowadząca bardziej liberalną politykę. Aby otrzymać pozabankową kartę kredytową, należy wypełnić stosowny wniosek, który dostępny jest na stronie internetowej firmy pożyczkowej. Następnie klient przechodzi procedurę weryfikacyjną, która ma na celu potwierdzenie jego tożsamości. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku otrzymuje się kartę, za pomocą której można dokonywać płatności zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Tutaj również obowiązuje limit, w ramach którego można płacić za towary czy usługi.

Spłata zadłużenia z karty kredytowej

Posiadacz karty kredytowej może w danym okresie (zwykle jest to miesiąc) wykorzystać cały, przyznany mu limit bądź tylko pewną jego część. Po okresie kredytowania zobowiązany jest spłacić powstałe zadłużenie, jednak wyłącznie na wykorzystaną kwotę. Spłata zadłużenia z karty kredytowej wygląda więc zupełnie inaczej, niż w przypadku kredytu czy pożyczki, gdzie należy oddać całą, pożyczoną sumę, bez względu na to, ile rzeczywiście zostało wykorzystane. Posiadacz karty kredytowej zazwyczaj spłaca zadłużenie jednorazowo, choć można rozłożyć płatność na kilka rat, w zależności od potrzeb. W niektórych przypadkach możliwe jest dokonanie spłaty części zadłużenia, aby móc ponownie korzystać z przyznanego limitu. Istotną kwestią jest oprocentowanie karty kredytowej, bowiem kredytobiorca musi zwrócić wykorzystaną kwotę limitu wraz z odsetkami.

Kiedy warto sięgnąć po kartę kredytową?

Kwestia tego, jak używać karty kredytowej, jest niezwykle prosta, jednak warto zastanowić się, komu szczególnie ten produkt finansowy może być pomocny? Otóż najchętniej korzystają z niego osoby, które co jakiś czas potrzebują dodatkowej gotówki, na przykład pod koniec miesiąca, w oczekiwaniu na wypłatę kolejnego wynagrodzenia. Karta kredytowa to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą okresowo sięgać po pożyczki bankowe bądź pozabankowe odpowiedniki w formie pożyczek online.

Warto przy tym pamiętać, że dokonywanie płatności kartą kredytową jest niezwykle proste, a co więcej, obecnie zdecydowana większość punktów usługowych i handlowych posiada terminal, dzięki któremu możemy wygodnie płacić za zakupy. Posiadacz karty kredytowej nie musi określać, na co przeznaczy środki w ramach przyznanego limitu - można wydać je na zakup podstawowych artykułów spożywczych, a także opłacić nimi pobyt w hotelu czy rachunek za wykonane usługi.

Uzyskaj szybką pożyczkę online w łatwy sposób

100 zł200000 zł
61 dni120 miesięcy

Rata miesięczna *

227

Odsetki i prowizje *

438
Rzeczywista roczna stopa oprocetnowania zgodnie z ustawą o ochronie konsumentów wynosi 11,87% przy założeniu, że kwota pożyczki wynosi 10 000 zł z oprocentowaniem 9,5% a jej okres trwania 5 lat. Kwota do spłaty pożyczki wynosi wówczas w sumie 12 240 zł, co stanowi 204 zł miesięcznie. Do informacji na temat faktycznych końcowych odsetek w danym roku, czasu spłaty pożyczki i miesięcznej raty można mieć wgląd w umowie. Pożyczkodawcy przedstawiają spersonalizowaną umowę pożyczki każdemu klientowi. Rzeczywiste oprocentowanie w ciągu roku może wynosić od 11,87% do 1253,65%, a czas spłaty od 61 dni do 120 miesięcy. Kwota pożyczek może wynosić od 100 zł do 200 000 zł.

Powiązane artykuły